Społeczeństwo

Tlen się ulotnił

„Pacjenci się duszą”. Kulisy tragedii w poznańskim szpitalu

Sześć zgonów w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich nastąpiło w godzinach od 9 do 12, czyli wówczas, gdy nastąpiła przerwa w dostawie tlenu. Sześć zgonów w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich nastąpiło w godzinach od 9 do 12, czyli wówczas, gdy nastąpiła przerwa w dostawie tlenu. Getty Images
Zabrakło tlenu. Ktoś krzyknął, żeby wszyscy biegli do łóżek ratować, bo pacjenci się duszą. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie mieści się szpital tymczasowy, rozegrał się dramat.
Zbiornik na tlen przy szpitalu tymczasowym w Poznaniu.Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta Zbiornik na tlen przy szpitalu tymczasowym w Poznaniu.

Niewielu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych chce mówić o tym, co stało się o poranku 30 marca. Część do tej pory nie otrząsnęła się z szoku. Inni boją się szefów. Cofają zgody na rozmowę: – Sprawą zajmuje się prokuratura, a ja nie jestem upoważniony. Mimo to udało nam się zdobyć informacje o tym, jak przebiegał feralny dyżur.

Opowieść lekarza (1)

N. jest lekarzem. Pracuje w szpitalu tymczasowym i tyle możemy o nim napisać. Zgodził się porozmawiać o zdarzeniu.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Tlen się ulotnił"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015