Społeczeństwo

Starość przyszłością narodu

Sterana starość

Stan zdrowia polskich kobiet jest niepokojący – już w wieku 55–64 lat jest on dwukrotnie gorszy niż w innych krajach. Stan zdrowia polskich kobiet jest niepokojący – już w wieku 55–64 lat jest on dwukrotnie gorszy niż w innych krajach. Iza Kucharska / Polityka
Mamy do czynienia z tabu: mało kto przyzna się do niechęci wobec ludzi starych. Władza cynicznie na tym żeruje: zamiast realnie pomóc polskiej nędznej starości, dokarmia ją trzynastkami, czternastkami i propagandą o swej rzekomej szczodrobliwości. Nie przepuszcza żadnej okazji, by dzielić Polaków, również na starych i młodych.
Dziś w wieku emerytalnym są generacje sterane, sponiewierane przez czasy, w których przyszło im żyć.Shutterstock Dziś w wieku emerytalnym są generacje sterane, sponiewierane przez czasy, w których przyszło im żyć.

Jednym z antypandemicznych pomysłów było zarezerwowanie dwóch godzin w supermarketach tylko dla seniorów. Dla wielu osób, które zechciały z tego „udogodnienia” skorzystać, było to doświadczenie dojmujące.

Przeszedłszy selekcję pod czujnym okiem ochroniarza (w głębi duszy człowiek oczekuje zakwestionowania jego senioralności), wnikasz w zgoła filmową rzeczywistość, gdzie wszystko odbywa się w zwolnionym tempie. Szaro odziane, bez mała umundurowane w praktyczne burości postaci przesuwają się między półkami, coś z nich wyciągają, przysuwają do oczu, odstawiają, mozolnie pchają wózki obliczone na zakupy dla garnizonu wojska, a nie na trzy bułki, mleko, parówki, dwa jabłka.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Społeczeństwo; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Starość przyszłością narodu"
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020