Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Afgańcy

Rozterki weteranów z Afganistanu

Generał dywizji Janusz Bronowicz. Generał dywizji Janusz Bronowicz. Gerard / Reporter
Każdy, kto był na tej misji, mówi, że Afganistan zmienia. Niektórych na lepsze.
Starszy szeregowy Maciej Kot.Juliusz Ćwieluch Starszy szeregowy Maciej Kot.

Do zatrzymania policjanci wykorzystali Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny, choć Piotr R. uzbrojony był tylko w igłę. Z rozpoznania wynikało, że wcześniej służył w oddziałach specjalnych Żandarmerii Wojskowej i był na misji w Afganistanie. Wysoki, masywny, ogolony na irokeza. Wystarczyło, żeby zatrzymanie realizować na ostro. Poszło właściwie gładko. Dla podniesienia dramatyzmu materiału z zatrzymania policyjny operator opatrzył go kadrem z posesji zatrzymanego. Najazd na sosnę. Do niej prowizorycznie przywiązany plastikowy tors mężczyzny pomazany czerwoną substancją. Nad manekinem czarny dekiel od plastikowego wiadra. Z daleka przypominający głowę. Pośrodku dekla wbita siekiera.

Zatrzymanie z 7 kwietnia nie skupiło na sobie uwagi mediów ogólnopolskich. Policyjna notatka była sucha: „Funkcjonariusze z komisariatu w Zielonce otrzymali dwa zgłoszenia od mieszkańców o mężczyźnie poruszającym się osobową mazdą, który po zatrzymaniu i opuszczeniu swojego pojazdu podszedł do nich i bez żadnej zapowiedzi oraz bez powodu ukuł jednego z nich w nogę, drugiego w dłoń przedmiotem przypominającym kolec lub igłę. Tego samego dnia policjanci otrzymali również informację od innych osób, które mogły paść ofiarą prawdopodobnie tego samego napastnika. W dwóch przypadkach chodziło o znieważanie poprzez kierowanie w stosunku do poszkodowanych słów powszechnie uznanych za obelżywe i wulgarne”.

Prokurator wniósł o zastosowanie aresztu zapobiegawczego wobec 42-letniego emerytowanego weterana. Sąd klepnął i dołożył obserwację psychiatryczną. Policjanci skwitowali, że podobno się odkleił po Afganie. Nie pomogły też kłopoty w domu. I właściwie tyle.

Pięć dni później do prasy poszedł przeciek z Białego Domu, że Ameryka kończy swoją najdłuższą wojnę. We wrześniu, po 20 latach obecności, z Afganistanu wycofani zostaną amerykańscy żołnierze.

Polityka 21.2021 (3313) z dnia 18.05.2021; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Afgańcy"
Reklama