Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Strach przed wolnością

O pułapkach, w które wpadają kobiety wychodzące z więzienia

Po więzieniu przychodzi samotność. Kobiety kończące odsiadkę są zdane same na siebie, najczęściej nie mają nawet dokąd pójść. Po więzieniu przychodzi samotność. Kobiety kończące odsiadkę są zdane same na siebie, najczęściej nie mają nawet dokąd pójść. Iza Kucharska
Facet jakoś sobie poradzi, najwyżej pójdzie na budowę pracować na czarno. Ale co ma zrobić kobieta? Wyjścia są dwa: albo trafi na melinę i prędzej czy później wróci do więzienia, albo zostanie prostytutką.
Stereotypy, jakie utrwaliły się w naszej kulturze, mówią o tym, że kobietom trudniej zejść z drogi przestępczej i że – w odróżnieniu od mężczyzn – nie zabijają w afekcie, ale z premedytacją.Daniel Dmitriew/Forum Stereotypy, jakie utrwaliły się w naszej kulturze, mówią o tym, że kobietom trudniej zejść z drogi przestępczej i że – w odróżnieniu od mężczyzn – nie zabijają w afekcie, ale z premedytacją.

Julita niedługo skończy 50 lat. Wyszła cztery lata temu. Czerwone włosy i obcisłe sukienki. Jakby chciała nadrobić 12 lat, które spędziła w Zakładzie Karnym dla Kobiet w Grudziądzu. Została skazana z art. 148 („Kto zabija człowieka…”).

Niewiele pamięta z tamtego październikowego dnia 2005 r. Janusz był jej kolejnym partnerem. Z poprzednim miała troje dzieci, w tym nastoletnią córkę, która uciekała z domu. Nastolatka za Januszem nie przepadała. Gdy znowu uciekła, Julita znalazła ją po kilku dniach w Szczecinie.

Polityka 21.2021 (3313) z dnia 18.05.2021; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Strach przed wolnością"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >