„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Państwo płaci, państwo płacą

Narodowa zrzutka na odszkodowania

Skarb Państwa ma płacić za wszystko. Prawnicy nazywają to „zasadą ryzyka” – budżet bierze na siebie wszystkie szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy państwa. Skarb Państwa ma płacić za wszystko. Prawnicy nazywają to „zasadą ryzyka” – budżet bierze na siebie wszystkie szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy państwa. Marcin Bondarowicz
Czy państwo nie powinno finansowo ukarać tych funkcjonariuszy, którzy bezprawnie uwięzili Tomasza Komendę, aresztowali byłego prezesa Lotosu czy decydowali o zatrzymaniu Romana Giertycha? Prawo naruszają oni, ale odszkodowania płacimy my.
Według raportu NIK z wykonania budżetu za 2019 r. na kary i odszkodowania na rzecz osób fizycznych poszło w sumie ponad 95 478 001 zł. Przy zaplanowanych 86 418 000 zł w budżecie.Andrey Popov/PantherMedia Według raportu NIK z wykonania budżetu za 2019 r. na kary i odszkodowania na rzecz osób fizycznych poszło w sumie ponad 95 478 001 zł. Przy zaplanowanych 86 418 000 zł w budżecie.

Sąd właśnie przyznał Wojciechowi Kwaśniakowi 15 tys. zł jako zadośćuczynienie za jego niesłuszne zatrzymanie przez CBA 6 grudnia 2018 r. Stwierdził, że w wyniku akcji prokuratury i CBA Kwaśniak doznał „wstydu, upokorzenia oraz cierpień psychicznych”. Były wiceszef KNF został zakuty w kajdanki i wieziony w konwoju przez pół Polski do Szczecina. Następnego dnia prokurator postawił mu zarzut niewłaściwego nadzoru nad SKOK Wołomin i wystąpił o jego areszt. Sąd na areszt się nie zgodził.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Państwo płaci, państwo płacą"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021