„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Na noże nad morzem

Szara strefa nad Bałtykiem

Władysławowo Władysławowo Kacper Kowalski / Forum
W 10-tysięcznym Władysławowie w weekend przebywa 100 tys. ludzi. W Dębkach, gdzie oficjalnie jest sześć obiektów noclegowych, naprawdę jest ponad 200. Bałtyk 2021: błękitne morze, złota plaża, a za nią szara strefa.
ChałupyKacper Kowalski/Forum Chałupy

Jeszcze trochę i miliony Polaków uwolnionych z okowów pandemicznych ograniczeń hurmem wyruszą nad morze. Tysiące odwiedzą Dębki. Właściwie w weekendy było tu tłoczno nawet podczas ostatniego lockdownu. Nawet gdy wiało i padało. To kultowe niegdyś miejsce wypoczynku elit naukowych i artystycznych teraz jest letnią ostoją premiera Mateusza Morawieckiego. Bywalcy wypatrują funkcjonariuszy SOP, bo to oznaka, że premier przyjechał. Albo wzdychają za utraconą idyllą, gdy Dębki były spokojnym letniskiem zatopionym w nadmorskim lesie. Teraz są skupiskiem osiedli apartamentów od Sasa do Lasa, pól kempingowych, różnej maści letniskowych domków. Związani z Dębkami artyści dziś wybrzydzają na „pseudokurort”. Ale mało kto wie o rozmiarach szarej strefy, która tu kwitnie.

Między bytem a niebytem

Prawda ujrzała światło dzienne niedawno. W związku z pracami nad planem ochrony Nadmorskiego Parku Krajobrazowego (NPK), który obejmuje wody morskie oraz pas wybrzeża od Białogóry przez Półwysep Helski po brzegi Zatoki Puckiej, od Władysławowa do Mechelinek pod Gdynią. Dębki znajdują się w jego otulinie. W sąsiedztwie trzech rezerwatów przyrody: Białogóra, Piaśnickie Łąki i Widowo. Tworzenie planu poprzedziły badania diagnostyczne. Ich autorzy nie poprzestali na sięgnięciu do trzech oficjalnych baz danych o noclegach (GUS, urząd marszałkowski, gmina), tylko ruszyli w teren. Policzyli, ile nabudowano, obejrzeli zapraszające gości tablice na budynkach. Prześledzili też portale oferujące wypoczynek. I co się okazało? Według rejestru gminnego, który powinien być najpełniejszy, w Dębkach było sześć obiektów noclegowych (z kempingami włącznie) na 618 miejsc. Badacze zaś doliczyli się 208 obiektów na ponad 8,5 tys. miejsc! To 14 razy więcej niż oficjalnie. Aż takich rozbieżności nikt się nie spodziewał.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Na noże nad morzem"
Reklama