Społeczeństwo

Czerwony Kapturek w niebieskim berecie

Olga Lipińska o nabzdyczeniu władzy – peerelowskiej i tej obecnej

Kabaret Olgi Lipińskiej – kultowy program pokazywany w latach 1977–1984 i po przerwie ponownie w latach 1990–2005. Przewinęło się przez niego wielu świetnych aktorów, m.in. Agata Kulesza, Krystyna Sienkiewicz, Hanna Śleszyńska, Barbara Wrzesińska, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski, Marek Kondrat, Czesław Majewski, Wojciech Pokora, Janusz Rewiński, Marek Siudym, Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons i Krzysztof Tyniec. Kabaret Olgi Lipińskiej – kultowy program pokazywany w latach 1977–1984 i po przerwie ponownie w latach 1990–2005. Przewinęło się przez niego wielu świetnych aktorów, m.in. Agata Kulesza, Krystyna Sienkiewicz, Hanna Śleszyńska, Barbara Wrzesińska, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski, Marek Kondrat, Czesław Majewski, Wojciech Pokora, Janusz Rewiński, Marek Siudym, Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons i Krzysztof Tyniec. Archiwum Olgi Lipińskiej
Rozmowa z reżyserką Olgą Lipińską o tym, czy można śmiać się z władzy i dlaczego warto.
Olga LipińskaArchiwum Olga Lipińska

MARTYNA BUNDA: – Protestuje pani, gdy nazywa się PRL czasem straconym.
OLGA LIPIŃSKA: – Tak, PRL w jakimś sensie była czasem straconym, ale nie zgadzam się, by nazywać ją czarną dziurą, jak uporczywie ją dziś nazywają niektóre środowiska. Jeżeli tak się złożyło, że połowę życia taplałam się w czarnej dziurze, to tym bardziej nie mogę o niej mówić źle, bo musiałabym rozdeptać mój życiorys, a byłoby szkoda, bo w tej czarnej dziurze bywało mi często szczęśliwie.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Społeczeństwo; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Czerwony Kapturek w niebieskim berecie"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021