Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Cnoty z gabloty

Cnoty niewieście i inne lęki polskiej prawicy. Skąd to się wzięło?

„W życiu codziennym ściśle rozdzielano sferę prywatną – życie domowe – od sfery publicznej, pozadomowej. Pierwsza miała być właściwą domeną i miejscem kobiet”. „W życiu codziennym ściśle rozdzielano sferę prywatną – życie domowe – od sfery publicznej, pozadomowej. Pierwsza miała być właściwą domeną i miejscem kobiet”. TV-Yesterday/Interfoto / Forum
Dr Monika Piotrowska-Marchewa, historyczka, o cnotach niewieścich i lękach polskiej prawicy.
„Troszcz się o wygodę męża. Niech siądzie wygodnie w fotelu. Miej przygotowane dla niego ciepłe i zimne napoje” – podawał amerykański poradnik dobrej żony z lat 50.Getty Images „Troszcz się o wygodę męża. Niech siądzie wygodnie w fotelu. Miej przygotowane dla niego ciepłe i zimne napoje” – podawał amerykański poradnik dobrej żony z lat 50.

KATARZYNA KACZOROWSKA: – Doradca ministra Przemysława Czarnka Paweł Skrzydlewski zapowiedział priorytety polityki oświatowej w nowym roku szkolnym. To m.in. ugruntowanie w dziewczętach „cnót niewieścich”. Co można powiedzieć o cnotach niewieścich i ich ugruntowywaniu przez wieki?
MONIKA PIOTROWSKA-MARCHEWA: – Nic dziwnego, że te słowa wzbudziły oburzenie, bo „cnoty niewieście” w historii często były pretekstem do patriarchalnego przydzielania kobietom określonych podrzędnych ról.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Cnoty z gabloty"
Reklama