Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Nabrzmiały guzik

Wicepremier Giertych zachęca młodzież do noszenia mundurów i trzebapowiedzieć, że w niektórych miastach młodzież śmiało wychodzi tymzachętom naprzeciw.
W Kielcach dwaj przedstawiciele młodzieży założyli stare milicyjne marynarki, dodatkowo jeden wdział stalowy hełm, a drugi – radziecki hełmofon. Tak wystrojeni udali się na miasto, gdzie zostali zatrzymani przez czujny patrol policji, który zaprosił ich na komisariat w celu wyjaśnienia, w jakiej konkretnie formacji służą.
Po zadaniu kilku podchwytliwych pytań szybko ustalono, że zatrzymani bynajmniej nie wchodzą w skład sił resortu, ale używają umundurowania bezprawnie, za co muszą zostać postawieni przed sądem. Przyciśnięci do muru przez sąd grodzki przebierańcy nie upierali się, że pracują w policji, upierali się natomiast, że ich mundury są już historyczne, gdyż na patkach i pagonach znajdują się oznaczenia nieistniejących w dzisiejszej służbie stopni, zaś guziki obu mundurów posiadają orzełki bez koron, podczas gdy każde dziecko wie, że guziki przy dzisiejszych mundurach mają orzełki w koronach.

Dążący do ustalenia prawdy materialnej sąd niezwłocznie sprawdził tę ostatnią okoliczność, zarządzając oględziny munduru obecnego na sali oskarżyciela publicznego z policji. Niestety, głębokie spojrzenie w guziki oskarżyciela wykazało, że obecny na nich ptak również nie posiada nakrycia głowy. W tym momencie sprawa zaczęła naprawdę nieprzyjemnie pachnieć: było jasne, że oskarżeni mijają się z prawdą, ale było także jasne, że oskarżyciel ma na sobie niewłaściwy mundur, a więc sam też jest podejrzanym przebierańcem. Jak się okazało, ponad wszelką wątpliwość prawdziwa na sali była natomiast pani sędzia.

Nie wiadomo, kogo na sali rozpraw reprezentował obwieszony milicyjnymi guzikami oskarżyciel i czy przypadkiem nie jest on członkiem jakiegoś jeszcze nie wykrytego esbeckiego układu? Świętokrzyska policja upiera się, że to ich człowiek, ale wyjaśnienia te w świetle ujawnionych guzików nie brzmią wiarygodnie. Mówi się, że niezbędne będzie sprawdzenie guzików wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, aby wreszcie było jasne, kto jest kim. Trzeba się koniecznie dowiedzieć, kto ma jakie guziki, aby ludzi z niewłaściwymi guzikami odsunąć od spraw bezpieczeństwa kraju i jego obywateli.

Osobną sprawą jest kara dla obu oskarżonych. Przedstawiciele liberalnych środowisk prawniczych są zdania, że w ogóle nie należy ich karać, gdyż ich czyn nie jest społecznie szkodliwy. Ale na usta ciśnie się pytanie, czy chodzący po mieście młody milicjant w radzieckim hełmofonie, aby na pewno jest tak nieszkodliwy, za jakiego chciałby uchodzić?
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną