Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Nabrzmiały guzik

Wicepremier Giertych zachęca młodzież do noszenia mundurów i trzebapowiedzieć, że w niektórych miastach młodzież śmiało wychodzi tymzachętom naprzeciw.
W Kielcach dwaj przedstawiciele młodzieży założyli stare milicyjne marynarki, dodatkowo jeden wdział stalowy hełm, a drugi – radziecki hełmofon. Tak wystrojeni udali się na miasto, gdzie zostali zatrzymani przez czujny patrol policji, który zaprosił ich na komisariat w celu wyjaśnienia, w jakiej konkretnie formacji służą.
Po zadaniu kilku podchwytliwych pytań szybko ustalono, że zatrzymani bynajmniej nie wchodzą w skład sił resortu, ale używają umundurowania bezprawnie, za co muszą zostać postawieni przed sądem. Przyciśnięci do muru przez sąd grodzki przebierańcy nie upierali się, że pracują w policji, upierali się natomiast, że ich mundury są już historyczne, gdyż na patkach i pagonach znajdują się oznaczenia nieistniejących w dzisiejszej służbie stopni, zaś guziki obu mundurów posiadają orzełki bez koron, podczas gdy każde dziecko wie, że guziki przy dzisiejszych mundurach mają orzełki w koronach.

Dążący do ustalenia prawdy materialnej sąd niezwłocznie sprawdził tę ostatnią okoliczność, zarządzając oględziny munduru obecnego na sali oskarżyciela publicznego z policji. Niestety, głębokie spojrzenie w guziki oskarżyciela wykazało, że obecny na nich ptak również nie posiada nakrycia głowy. W tym momencie sprawa zaczęła naprawdę nieprzyjemnie pachnieć: było jasne, że oskarżeni mijają się z prawdą, ale było także jasne, że oskarżyciel ma na sobie niewłaściwy mundur, a więc sam też jest podejrzanym przebierańcem. Jak się okazało, ponad wszelką wątpliwość prawdziwa na sali była natomiast pani sędzia.

Nie wiadomo, kogo na sali rozpraw reprezentował obwieszony milicyjnymi guzikami oskarżyciel i czy przypadkiem nie jest on członkiem jakiegoś jeszcze nie wykrytego esbeckiego układu? Świętokrzyska policja upiera się, że to ich człowiek, ale wyjaśnienia te w świetle ujawnionych guzików nie brzmią wiarygodnie. Mówi się, że niezbędne będzie sprawdzenie guzików wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, aby wreszcie było jasne, kto jest kim. Trzeba się koniecznie dowiedzieć, kto ma jakie guziki, aby ludzi z niewłaściwymi guzikami odsunąć od spraw bezpieczeństwa kraju i jego obywateli.

Osobną sprawą jest kara dla obu oskarżonych. Przedstawiciele liberalnych środowisk prawniczych są zdania, że w ogóle nie należy ich karać, gdyż ich czyn nie jest społecznie szkodliwy. Ale na usta ciśnie się pytanie, czy chodzący po mieście młody milicjant w radzieckim hełmofonie, aby na pewno jest tak nieszkodliwy, za jakiego chciałby uchodzić?
Reklama

Czytaj także

Kraj

Czy jesienią PiS odda władzę? Zachodzące procesy pokazują, że tak, ale...

Moim bazowym scenariuszem jest utrata władzy przez PiS, daję mu 55 proc. szans realizacji. Drugi dosyć silny, aczkolwiek mniej prawdopodobny, powiedzmy na 35 proc., to wygrana PiS i potem rząd koalicyjny z Konfederacją albo jej częścią – rozmowa z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem ośrodka analitycznego Polityka Insight.

Rafał Kalukin
03.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną