Społeczeństwo

Gorzkie lody

Żałują, że mają dzieci. W Polsce jest wielu takich rodziców

„Rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, to najczęściej osoby mocno dotknięte wypaleniem rodzicielskim, które z kolei jest następstwem długotrwałego silnego stresu odczuwanego w związku z pełnieniem roli rodzica”. „Rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, to najczęściej osoby mocno dotknięte wypaleniem rodzicielskim, które z kolei jest następstwem długotrwałego silnego stresu odczuwanego w związku z pełnieniem roli rodzica”. Marcin Bondarowicz
Rozmowa z dr. Konradem Piotrowskim, psychologiem z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, o polskich matkach i ojcach, którzy woleliby nie mieć dzieci.
Dr Konrad PiotrowskiUniwersytet SWPS/Polityka Dr Konrad Piotrowski

JOANNA CIEŚLA: – 13 proc. młodych matek i ojców, uczestników przeprowadzonego przez pana badania, przyznało, że żałuje decyzji o posiadaniu dzieci. Co ósmy rodzic. Dość szokujący wynik.
KONRAD PIOTROWSKI: – Wyda się mniej szokujący, jeśli spojrzeć na rodzicielstwo w ten sam sposób, w jaki patrzy się na inne życiowe decyzje. Dokonujemy licznych wyborów: żeby wykonywać określony zawód albo związać się z jakimś człowiekiem. Niekiedy okazuje się, że popełniliśmy błąd.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorzkie lody"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021