Społeczeństwo

On nie wrócił

Żony himalaistów: w cieniu gór, w cieniu ich zdobywców

Himalaje Himalaje Shutterstock
Kiedy oni wspinają się na szczyt, one piorą, gotują, prasują. Kiedy oni dotykają głową dachu nieba, one głaszczą dzieci przed zaśnięciem i zapewniają, że wszystko będzie dobrze, tata wróci, przecież zawsze wraca. Prawie zawsze.
Artur Hajzer – polski taternik, alpinista i himalaista, twórca i szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015. Zginął 7 lipca 2013, Gaszerbrum I.Katarzyna Zaremba/SE/EAST NEWS Artur Hajzer – polski taternik, alpinista i himalaista, twórca i szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015. Zginął 7 lipca 2013, Gaszerbrum I.

Żony i partnerki himalaistów, nauczone życia w cieniu wielkich gór i ich zdobywców. Najczęściej anonimowe, przyzwyczajone, że jak – po szczęśliwym powrocie na dół – ich faceci brylują w mediach, rozdają autografy, przebijają się przez tłumy wielbicieli na spotkaniach „z wielkimi polskimi himalaistami”, one, z duszą na ramieniu, czekają, kiedy znowu usłyszą: „Wyjeżdżam”. Od tej chwili każda wiadomość, każdy dzwonek telefonu to paraliżujący strach. To on dzwoni, czy może ktoś z jego telefonu z wiadomością, że tym razem się nie udało.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "On nie wrócił"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021