„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Koty nie mają bogów

Prof. John Gray o jasnych i ciemnych stronach chrześcijaństwa i ateizmu

„Ateizmy są różne. Myślę, że jednak ateiści bez bogów zadają mniej bólu, bo nawracanie innych nie jest dla nas tak ważne jak dla wyznawców boga czy ubóstwionego rozumu”. „Ateizmy są różne. Myślę, że jednak ateiści bez bogów zadają mniej bólu, bo nawracanie innych nie jest dla nas tak ważne jak dla wyznawców boga czy ubóstwionego rozumu”. Adela Podgórska
Prof. John Gray, filozof polityki, o jasnych i ciemnych stronach chrześcijaństwa i ateizmu, o religiach bez boga oraz o tym, czy liberałowie zbawią świat.
„Ci, którzy chcą wymazać chrześcijaństwo, nie doceniają, jak szokujące mogą być tego skutki. Świat przedchrześcijański był niewyobrażalnie okrutny”.Adela Podgórska „Ci, którzy chcą wymazać chrześcijaństwo, nie doceniają, jak szokujące mogą być tego skutki. Świat przedchrześcijański był niewyobrażalnie okrutny”.

JACEK ŻAKOWSKI: – Jeśli boga nie ma…
JOHN GRAY: – …to nie ma chrześcijaństwa i innych monoteistycznych religii.

A skoro jest chrześcijaństwo, to znaczy, że jest bóg?
To znaczy, że bóg jest w ludzkich głowach.

Czyli jest?
W tym sensie zawsze jest. Ale to nie musi być bóg Chrystusa ani Mahometa. Zachodni myśliciele tworzyli całkiem świeckie monoteizmy bez boga. Współczesne ateizmy to kontynuacje monoteistycznych religii.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Rozmowa na Święta; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Koty nie mają bogów"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021