Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Był sobie człowiek

Zmarli NN

Warszawa jest liderem pod względem liczby ujawniania zwłok NN. Warszawa jest liderem pod względem liczby ujawniania zwłok NN. Jakub Ostałowski / Forum
Ustawowo NN to skrót od Nazwisko Nieznane. Ale pasuje też Nikomu Niepotrzebni.
Fundacja Itaka zabiegała, żeby stworzyć centralną bazę danych, gdzie DNA niezidentyfikowanych osób można by porównywać z profilem poszukujących rodzin.Tomasz Wiech/Agencja Wyborcza.pl Fundacja Itaka zabiegała, żeby stworzyć centralną bazę danych, gdzie DNA niezidentyfikowanych osób można by porównywać z profilem poszukujących rodzin.

Brat Szymon nie pamięta, który to już raz wybierają się sprzątać groby NN. Pod wyrażeniem wybierają się kryje się najczęściej jeden albo dwóch kapucynów i kilkudziesięciu bezdomnych, których ci pierwsi karmią od ponad 20 lat. Problemów ze znalezieniem chętnych do pracy na cmentarzu z reguły nie ma. Motywacje są różne. Jedni jadą jak do rodziny. Najprostsza droga do grobu z tabliczką NN wiedzie przez bezdomność. Inni jadą jak do siebie, bo czują, że ich czas na ulicy się kurczy. A jak się skończy, to tu znajdą wreszcie własny kąt.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Temat na Święta; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Był sobie człowiek"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022