„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Ani mama, ani tata

„Nie mamy w planach dzieci”. Bezpotomni z wyboru wychodzą z szafy

Nie mamy w planach dzieci. To zdanie słychać będzie coraz częściej. Nie mamy w planach dzieci. To zdanie słychać będzie coraz częściej. Schock / PantherMedia
W najmłodszym pokoleniu równie szybko rośnie skłonność do brania formalnych ślubów, co spada skłonność do wchodzenia w role rodziców.
Żałujących, że w ogóle mają dzieci, jest u nas szczególnie dużo, znacznie więcej niż np. w Niemczech. Więcej niż co dziesiąty rodzic, gdyby mógł cofnąć czas, nie miałby dzieci.Marta Frej Żałujących, że w ogóle mają dzieci, jest u nas szczególnie dużo, znacznie więcej niż np. w Niemczech. Więcej niż co dziesiąty rodzic, gdyby mógł cofnąć czas, nie miałby dzieci.

Gdy Ewa Chodakowska opowiedziała w programie „Miasto Kobiet” o tym, że świadomie podjęli z mężem decyzję, że nie chcą mieć dzieci, wylała się na nią fala hejtu. W obronę wzięła ją prowadząca program Aleksandra Kwaśniewska, również osoba bezdzietna, tłumacząc, że bez dzieci można się czuć kompletnym i szczęśliwym. A mama nikomu nieznanej Oli B. pomyślała, że wreszcie ktoś bezdzietny wyszedł z szafy. To było jej pierwsze skojarzenie; z szaf wychodzą osoby nieheteroseksualne, niebinarne płciowo, o innych szczególnych cechach, pora więc na bezdzietnych.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Społeczeństwo; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Ani mama, ani tata"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021