Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Gęś, paw, jastrząb?

Nowe symbole narodowe

Jedna ze zwycięskich prac w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla uczniów „Orzeł Biały – nasza duma”. Jedna ze zwycięskich prac w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla uczniów „Orzeł Biały – nasza duma”. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Rządzący PiS chce wprowadzić zmiany w polskich symbolach narodowych. Rewolucji co prawda nie będzie, ale zmiany nie są wyłącznie kosmetyczne.
Denar Chrobrego.PAP Denar Chrobrego.

Przede wszystkim – spokojnie. Wdech. Orzeł Biały pozostaje Orłem Białym, choć tak naprawdę wcale niekoniecznie jest orłem ani nie jest jednoznacznie biały. Hymnem pozostać ma Mazurek Dąbrowskiego, choć nieco przetasowany, a barwy narodowe należy dookreślić. Ale nic to nowego pod słońcem. Polskie symbole narodowe już właściwie od momentu ich wprowadzenia budziły kontrowersje.

Na przykład hymn: uważano go zawsze za niezbyt poważny i niedostatecznie namaszczony. „Skoczny marsz Dąbrowskiego nie przystaje swoim charakterem muzycznym do roli Hymnu Narodowego.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Temat z okładki; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Gęś, paw, jastrząb?"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022