Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ja, żona biskupa

Ja, żona biskupa. Kiedy pierwsza kobieta w Polsce obejmie protestanckie biskupstwo

Biskup Waldemar Pytel  w świdnickim Kościele Pokoju, którym opiekują się wraz z żoną. Biskup Waldemar Pytel w świdnickim Kościele Pokoju, którym opiekują się wraz z żoną. Maciej Kulczyński / PAP
Bożena Pytel, żona biskupa Diecezji Wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemara Pytla, socjolożka, fotografka i społeczniczka, o tym, kiedy w Polsce pierwsza kobieta obejmie protestanckie biskupstwo.
Bożena PytelKatarzyna Czaykowska Bożena Pytel

KATARZYNA KACZOROWSKA: – Synod Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce zdecydował w październiku, że od 1 stycznia 2022 r. luteranki będą mogły być już nie tylko diakonkami, ale też proboszczami. Decyzja o ordynacji kobiet na księży jest dość szokująca dla katolickiej większości w Polsce.
BOŻENA PYTEL: – Dla katolickiej większości zapewne tak, ale i u luteran decyzja dojrzewała długo. Kamieniem milowym na tej drodze był rok 2008, kiedy komisja teologiczna Synodu Kościoła stwierdziła, że nie ma przeszkód teologicznych, by kobiety były duchownymi.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Ja, żona biskupa"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022