Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Moralna ruletka

Moralna ruletka. PiS pogrąża nas w chaosie i anomii

Nikt tego nie policzył, ale na pewno w społeczeństwie istnieje masa ludzi skłonnych do oportunizmu, hipokryzji, cynizmu. W których psychikach łatwo to wszystko zdetonować, podsuwając tylko trafne uzasadnienie: bo wszyscy tak robią. Nikt tego nie policzył, ale na pewno w społeczeństwie istnieje masa ludzi skłonnych do oportunizmu, hipokryzji, cynizmu. W których psychikach łatwo to wszystko zdetonować, podsuwając tylko trafne uzasadnienie: bo wszyscy tak robią. Adela Podgórska
Dzisiejsza władza pogrąża się w etycznym chaosie. Najgorsze, że w to grzęzawisko wciąga Bogu ducha winnych obywateli, jakby chciała wszystkich w nim utaplać. Z wielu skądinąd szlachetnych zawodów uczyniła profesje wysokiego ryzyka moralnego.
Prof. Marcin Król (1944-2020): „Jeżeli wiemy, że w ostatecznym rachunku będziemy odpowiadali tylko sami przed sobą, to musimy stale się zastanawiać, jak ten rachunek wypadnie”.Tadeusz Wypych/Reporter Prof. Marcin Król (1944-2020): „Jeżeli wiemy, że w ostatecznym rachunku będziemy odpowiadali tylko sami przed sobą, to musimy stale się zastanawiać, jak ten rachunek wypadnie”.

Nauki społeczne zjawisko zagubienia w etycznym chaosie nazwały anomią. Teraz w Polsce – jak się wydaje – znaleźliśmy się właśnie w takim momencie. Władza polityczna koncertowo, bez zahamowań kłamie. Uczyniła z kłamstwa metodę rządzenia. Rozparcelowuje dobro wspólne: geszefty, afery, bezwstydny nepotyzm, korupcja polityczna. Perwersyjnie przemilcza i racjonalizuje swoje łajdactwa i niegodziwości. Dorwana na nich – przeczekuje, przemilcza. Tym, którzy są z nią, podsuwa racjonalizacje ich własnych kłamstw i draństw: działamy w imię wyższych wartości, przeprowadzamy (moralną) rewolucję.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Moralna ruletka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >