Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Samosterowni

Edukacja domowa i „wolne szkoły” – czyli jak uciec przed ministrem Czarnkiem

Nauka w szkołach niepublicznych to też namacalne koszty. Niekiedy na poziomie 200 zł, często tysiąca, ale czasem i kilku tysięcy złotych miesięcznie. Nauka w szkołach niepublicznych to też namacalne koszty. Niekiedy na poziomie 200 zł, często tysiąca, ale czasem i kilku tysięcy złotych miesięcznie. Marcin Bondarowicz
Co szkoła powinna dawać dzieciom? Po doświadczeniach nauki zdalnej i z lęku przed lex Czarnek wiele rodzin decyduje się na edukację domową lub coraz częściej wybiera „wolne szkoły”. Jak to działa?
Odwrót od przeładowanych i zautomatyzowanych sposobów pracy niesie też wyzwania. Pilnowanie nauki często spoczywa na barkach rodziców.Daniel Dmitriew/Forum Odwrót od przeładowanych i zautomatyzowanych sposobów pracy niesie też wyzwania. Pilnowanie nauki często spoczywa na barkach rodziców.

W działającej od września 2021 r. na łódzkich Bałutach szkole Fundacji Edukacji Demokratycznej Dmuchawiec pierwszoklasiści zbudowali właśnie wehikuł czasu z kartonów i bibuły. Budka jest spora, siedmiolatki spokojnie mieszczą się w środku. Obok wisi tekturka z wyrysowanym cyferblatem zegarka. – Aktualnie fascynują je podróże wehikułem, przy okazji uczymy się więc, jak odmierzać i odczytywać czas – opowiada Andżelika Mazurek, wiceprezeska Fundacji i tutorka (nie ma tu nauczycieli), wspierająca dzieci w matematyce i naukach przyrodniczych.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Samosterowni"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021