Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Alicja i Julka

Alicja Tysiąc i jej córka: jaki los zgotowali im tzw. obrońcy życia

Alicja Tysiąc Alicja Tysiąc Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl
Pogrzeb Alicji Tysiąc był cichy. Przyszli tylko zaproszeni. Rodzina obawiała się, że „obrońcy życia” nie dadzą jej spokoju nawet po śmierci.
Alicja Tysiąc na rozprawie przeciwko red. naczelnemu Gościa Niedzielnego. Katowice, 2009 r.Maciej Jarzębiński/Forum Alicja Tysiąc na rozprawie przeciwko red. naczelnemu Gościa Niedzielnego. Katowice, 2009 r.

Była pierwszą ofiarą restrykcyjnego prawa aborcyjnego, która opowiedziała swoją historię nieanonimowo. Dała jej twarz i nazwisko. Czy była wtedy świadoma konsekwencji? – To była jej osobista decyzja. Myśmy jej do tego nie namawiały – wspomina Krystyna Kacpura, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która wówczas wspierała Alicję Tysiąc. – Była odważną kobietą, zmotywowaną, by szukać sprawiedliwości i walczyć o nią do końca. Ale ona to ona, a dzieci to dzieci.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Alicja i Julka"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022