Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

MY. Tacy fajni?

MY. Tacy fajni? Zaglądamy w polską duszę

W każdym badaniu stosunkowo wielu Polaków wykazuje chwiejność w ważnych opiniach i sądach. W każdym badaniu stosunkowo wielu Polaków wykazuje chwiejność w ważnych opiniach i sądach. Denisfilm / PantherMedia
Covid, wojna w sąsiedztwie, uchodźcy, rządy zjednoczonej prawicy, jej zawzięta propaganda – jak to zmienia postawy i zachowania naszego społeczeństwa? Teraz świat zachwyca się polską wielkodusznością wobec uchodźców, ale nie popadajmy w samozachwyt. Nie ma powodu.
Większość z nas jest, a przynajmniej stara się być, racjonalna, pracowita, uczciwa, pomocna, solidarna. Ale niefajnych przybywa.Adela Podgórska Większość z nas jest, a przynajmniej stara się być, racjonalna, pracowita, uczciwa, pomocna, solidarna. Ale niefajnych przybywa.

Bestialstwo Rosjan w wojnie ukraińskiej przywołało do publicznej dyskusji pojęcie charakteru narodowego. Konstrukt dawno skrytykowany jako zgubny błąd uogólnienia. To tak nie działa, by poszczególne nacje obdarzone były (lub skażone) jakimiś genami, wspólną duszą, sposobem myślenia na pokolenia i powszechnie. Rozważania nad „rosyjską duszą” są jednak o tyle zasadne, o ile prowadzą do odpowiedzi na pytanie, co się dzieje ze społeczeństwem uwięzionym przez wieki w kolejnych imperialnych reżimach i systematycznie dewastowanym propagandą.

Polityka 25.2022 (3368) z dnia 13.06.2022; Społeczeństwo; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "MY. Tacy fajni?"
Reklama