Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Księży nóż

Księży nóż. Tajemnicze okoliczności śmierci dwóch duchownych

Hipoteza pierwsza mówi, że ks. Roberta do zbrodni popchnęły niepowodzenia na drodze – nazwijmy to – zawodowej. Druga z hipotez skupia się na bliżej nieokreślonym konflikcie między księdzem a diakonem. Hipoteza pierwsza mówi, że ks. Roberta do zbrodni popchnęły niepowodzenia na drodze – nazwijmy to – zawodowej. Druga z hipotez skupia się na bliżej nieokreślonym konflikcie między księdzem a diakonem. Patryk Sroczyński
Dwaj duchowni z Sosnowca zginęli tego samego dnia. Na ciele diakona Mateusza znaleziono liczne rany kłute. Przy ciele księdza Roberta, który popełnił samobójstwo, miał znajdować się nóż. Prokuratura oficjalnie nie łączy tych śmierci.
Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.Robert Neumann/Forum Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

We wtorek, 7 marca w Sosnowcu znaleziono dwa ciała. O pierwszym policja dowiedziała się po godz. 10. Zwłoki leżały na torach stacji Sosnowiec Główny. Sprawa była jasna: świadkowie widzieli, jak człowiek wszedł pod nadjeżdżający pociąg. Szybko okazało się, że był nim ksiądz Robert z pobliskiej bazyliki katedralnej Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Jeszcze tego samego dnia potwierdził to komunikat na stronie internetowej kurii sosnowieckiej.

Dwie godziny później odkryto kolejne ciało. W bramie przy ul. Kościelnej, tuż przy Domu Katolickim, znajdującym się naprzeciwko bazyliki Wniebowstąpienia NMP. Na ciele 25-letniego diakona Mateusza, pełniącego posługę w tej katedrze, znaleziono liczne rany cięte klatki piersiowej i szyi. Przyczyna zgonu: wykrwawienie.

Prokuratura wszczęła śledztwo. A w zasadzie dwa: w sprawie zabójstwa diakona Mateusza i samobójstwa księdza Roberta. Oficjalnie nie są ze sobą połączone. Ale nieoficjalnie sprawa wydaje się jasna: przy ciele duchownego znaleziono nóż. Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu nie potwierdza ani nie zaprzecza tej informacji. Według doniesień „Gazety Wyborczej” policyjni specjaliści mają ustalić, czy na nożu znajdują się ślady DNA diakona.

Od jakichkolwiek powiązań odżegnuje się też diecezja sosnowiecka. Na niedzielnej mszy można było usłyszeć suchy komunikat i prośbę biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka o gorliwą modlitwę za życie wieczne dla obu mężczyzn. I przypomnienie, że z uwagi na dobro śledztwa prokuratura zakazała udzielania jakichkolwiek informacji. Niektórzy wierni wyszli z kościoła zniesmaczeni: – Jezus jasno mówił: „Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” – mówi jedna z wiernych. – Tutaj wygląda to tak, jakby ktoś nie chciał powiedzieć jasno, kto zabił naszego diakona.

Polityka 14.2023 (3408) z dnia 28.03.2023; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Księży nóż"
Reklama