Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wierne niepokorne

Kobiety odchodzą z Kościoła: ten rozwód za chwilę będzie faktem. „Złość nie mija”

Jako głęboko wierzące, wśród młodszych kobiet, deklaruje się jedynie 5,6 proc. (grupa wiekowa 18–25 lat), czy nawet 4,8 proc. (grupa 26–40 lat). Jako głęboko wierzące, wśród młodszych kobiet, deklaruje się jedynie 5,6 proc. (grupa wiekowa 18–25 lat), czy nawet 4,8 proc. (grupa 26–40 lat). Marta Frej
O polskim Kościele mawia się czasem: żeńsko-katolicki. Ale ten trend wygasa. Kobiety odwracają się od Kościoła.
Lech Mazurczyk/Polityka

W Polsce to kobiety są bardziej zaangażowane w sprawy wiary i praktyk religijnych – takie wnioski od lat płyną z badań. To one „robią frekwencję” w kościelnych ławkach. „Wystarczy rozejrzeć się po kościele w czasie niedzielnej mszy św. albo np. nabożeństwa różańcowego. Przeważają kobiety. W grupach parafialnych i modlitewnych, ruchach i stowarzyszeniach katolickich – także głównie kobiety. Wśród katechetów – także większość kobiet. Podobnie jest w gronie świeckich studentów teologii” – pisze Wiesława Dąbrowska-Macura na portalu wiara.pl. Hierarchia to dostrzega. Abp. Stanisław Gądecki już w 2008 r. apelował: „Czas na Kościół mężczyzn. (…) Potrzebujemy mężczyzn śmiałych, szukających wielkości, musimy zrobić to, co Chrystus: obiecać im cierpienie, ciężkie próby i trud”. Remedium miały być ruchy religijno-paramilitarne, ale to wciąż kościelny margines.

Jak mówił w wywiadzie „Kościół żeńsko-katolicki” ks. prof. Andrzej Draguła, w Polsce i krajach śródziemnomorskich katolicyzm jest bardzo kobiecy. A być może chrześcijaństwo w ogóle jest religią, która kulturowo bardziej odpowiada kobietom niż mężczyznom. Judaizm i islam są w pewnym sensie męskie. Te religie zobowiązują do modlitwy mężczyzn, a kobiecie pozostawiają religijność domową: ważną, ale inną. W katolicyzmie religijność rytualna jest realizowana w większości przez kobiety.

Bunt i złość

Bez wątpienia sprzyja temu silny kult maryjny. Stereotypowo kobieca jest kościelna estetyka, pełna złoceń, kwiatków i koronek. Stereotypowo kobiece – zajęcia, których Kościół oczekuje od świeckich: opieka nad biednymi, chorymi i troska o codzienne funkcjonowanie parafii: sprzątanie, dbałość o wygląd kościelnych wnętrz.

Polityka 35.2023 (3428) z dnia 22.08.2023; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Wierne niepokorne"
Reklama