Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Już nie mają zdrowia

Rodzice chorych dzieci znów oberwali od PiS. Ciągle biegają po diagnozy. Już nie mają zdrowia

Z listy chorób genetycznych i rzadkich, która miała być podstawą do orzekania niepełnosprawności dziecka do 16. roku życia, ministerstwo rodziny skreśliło m.in. zespół Downa. Z listy chorób genetycznych i rzadkich, która miała być podstawą do orzekania niepełnosprawności dziecka do 16. roku życia, ministerstwo rodziny skreśliło m.in. zespół Downa. Pavol Štugel / Unsplash
Z listy chorób genetycznych i rzadkich, która miała być podstawą do orzekania niepełnosprawności dziecka do 16. roku życia, ministerstwo rodziny skreśliło m.in. zespół Downa. Polityka wygrała ze zdrowym rozsądkiem?
Kobas Laksa z synem Jonatanem.Archiwum prywatne Kobas Laksa z synem Jonatanem.

Listę chorób i zespołów genetycznych, która miała być rekomendowana przez dwa ministerstwa orzecznikom pracującym w komisjach orzekających o niepełnosprawności, przygotowywało troje genetyków i przedstawicielka organizacji pacjentów. Przez kilka miesięcy, bez ministerialnego powołania na jakiekolwiek stanowiska czy funkcje konsultacyjne, bez gratyfikacji, za to z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem, że najwyższy czas zmienić sytuację, w której rodzice niepełnosprawnych dzieci muszą stawać przed tymi komisjami co kilka lat, choć ich dzieci nie mają żadnych szans na wyzdrowienie. Pomysł stworzenia takiej listy narodził się na jednym ze spotkań z wiceministrem rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem, który w MRiPS odpowiada za kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi.

– Reakcja była więcej niż życzliwa. Opracowaliśmy więc listę, na pierwszym miejscu umieszczając zespół Downa, a poniżej, w kolejności alfabetycznej, pozostałe choroby genetyczne i choroby rzadkie. Zespół Downa chorobą rzadką nie jest – zgodnie z definicją za takie uznaje się te, które występują raz na 2 tys. urodzeń, ale jest to choroba uwarunkowana genetycznie, powodująca niepełnosprawność intelektualną i cały zespół wad i, co kluczowe, akurat wśród dzieci chorych tych rodzi się najwięcej – tłumaczy prof. Robert Śmigiel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i jeden z trójki genetyków, którzy pracowali nad listą przekazaną do ministerstwa. Pozostali lekarze to prof. Jolanta Wierzba z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku i konsultant wojewódzki w zakresie pediatrii metabolicznej prof. Olga Haus – przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Czwartą osobą była Maria Libura, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z zespołem Pradera-Williego.

Polityka 37.2023 (3430) z dnia 05.09.2023; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Już nie mają zdrowia"
Reklama