Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wszystkie twarze Grzegorza

Wszystkie twarze Grzegorza Brauna. „To był kiedyś fajny chłopak”, ale stracił kontrolę i brnie

Grzegorz Braun po zgaszeniu chanukowych świec w Sejmie. Grzegorz Braun po zgaszeniu chanukowych świec w Sejmie. Andrzej Iwańczuk/NurPhoto / Getty Images
Poseł Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun właśnie stracił immunitet. Prokuratura zamierza postawić mu siedem zarzutów. On twierdzi, że zostały sfabrykowane. Na swoim koncie na platformie X napisał: „Jeśli się boisz, już jesteś niewolnikiem!”.
Grzegorz Braun na zamku w Rzeszowie podczas obchodów 400-lecia bitwy pod Chocimiem.Maciej Gocłoń/FotoNews/Forum Grzegorz Braun na zamku w Rzeszowie podczas obchodów 400-lecia bitwy pod Chocimiem.

Grzegorz Braun, rocznik 1967. Absolwent wrocławskiej polonistyki i podyplomowych studiów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Dzisiaj skrajnie prawicowy polityk, monarchista, antyszczepionkowiec zaangażowany w antyukraińską akcję „Stop ukrainizacji Polski”, która nasiliła się po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. Ostatnia „akcja” Grzegorza Brauna, który w październiku w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat posła z Rzeszowa (oddano na niego 26 895 głosów), to atak gaśnicą proszkową na chanukowy świecznik stojący w Sejmie. Wybuchł skandal, który opisały nie tylko polskie media.

Jeszcze tego samego dnia klub Konfederacji potępił Brauna, zawiesił jego członkostwo. O mały włos za „akcję” z gaśnicą fotel wicemarszałka Sejmu straciłby Krzysztof Bosak, który pozwolił swojemu partyjnemu koledze wejść po całym zdarzeniu na sejmową mównicę. Prowadzenie przejął wtedy Szymon Hołownia, który wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury, m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. I ogłosił, że Prezydium Sejmu ukarało go odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

W odpowiedzi Fundacja Osuchowa, na czele której stoi Grzegorz Braun, błyskawicznie założyła zrzutkę na wsparcie dla niego, jego żony i dziecka. Portal crowdfundingowy zalały wnioski o blokadę zbiórki i nawet ją zablokowano, ale ostatecznie wypłacono fundacji 220 tys. zł.

Braun stracił immunitet 17 stycznia 2024 r. Na posiedzeniu Komisji Regulaminowej Spraw Poselskich i Immunitetowych obradowano nad wnioskiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w którym znalazło się siedem zarzutów, jakie mają być przedstawione Braunowi. To naruszenie nietykalności byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i pomawianie go o podejmowanie pracy pod wpływem alkoholu, zniszczenie choinki w budynku krakowskiego sądu (zawieszone na niej były symbole Unii Europejskiej i Ukrainy), zakłócenie wykładu prof.

Polityka 5.2024 (3449) z dnia 23.01.2024; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystkie twarze Grzegorza"
Reklama