Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Władysław Kopaliński (1907-2007)

© MACIEJ ZIENKIEWICZ / AG © MACIEJ ZIENKIEWICZ / AG
5 października 2007 roku w Warszawie zmarł Władysław Kopaliński, wybitny polski leksykograf, tłumacz i wydawca. Miał 99 lat.

Zasłynął jako autor dzieł leksykograficznych i encyklopedycznych, twórca takich prac, jak "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych", "Słownik mitów i tradycji kultury ", "Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku", czy słynnej "Księgi cytatów z polskiej literatury pięknej".

Kopaliński w latach 40-tych i 50-tych był autorem audycji radiowych "Odpowiedzi z różnych szuflad". Pracował jako korespondent PAP w Waszyngtonie. Był prezesem Polskiego Radia oraz redaktorem naczelnym wydawnictwa Czytelnik.Współtworzył książkową Nike. Stale zamieszczał felietony w "Życiu Warszawy".

Jego hasła słownikowe często miały formę niewielkich esejów i felietonów. Tłumaczył literaturę anglosaską, jest autorem opracowań dzieł literatury klasycznej i współczesnej. Laureat nagrody Ikara z 1996 roku i członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Do cenionych i znanych prac Kopalińskiego należą też: "Encyklopedia >>drugiej płci<<", "Koty w worku czyli z dziejów pojęć i rzeczy", "Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych, "Słownik przypomnień" oraz "Słownik symboli" i "125 baśni do opowiadania dzieciom".

Władysław Kopaliński urodził się 14-go listopada 1907 roku. Przed drugą wojną światową nosił nazwisko Jan Sterling.


                     
                                      Zobacz wspomnienie prof. Jerzego Bralczyka.

Profesor Jerzy Bralczyk wspomina Władysława Kopalińskiego jako człowieka o ogromnej wiedzy, który potrafił ją przekazać w ciekawy i przystępny sposób. Przyznaje, że tego typu osoby osoby pojawiają się co kilkadziesiąt lat, a nawet rzadziej. Zdaniem językoznawcy wśród nich należy wymienić Samuela Bogumiła Lindego, z pochodzenia Niemca, który w XIX wieku dał nam wspaniały słownik. Kolejnym wielkim był Aleksander Brueckner. Trzecim z wielkich jest - w opinii profesora Bralczyka - właśnie Władysław Kopaliński.

Dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek powiedział, że profesor Władysław Kopaliński odcisnął niezwykłe piętno na polskiej nauce. Była to osoba o renesansowych zainteresowaniach, a jego wkład w polską kulturę był ogromny. Odrowąż-Pieniążek dodał, że Kopaliński był zawsze bardzo popularny wśród odbiorców. Profesor Kopaliński większość swoich badań prowadził bez użycia komputera, a jego kartoteka mieściła się w pudełkach po butach. W listopadzie językoznawca skończyłby sto lat.


(Żródło: IAR)

Człowiek, który wyjaśniał słowa

Prócz temperamentu naukowca i pracowitości miał jeszcze cechę, która go otwierała na ludzi i czyniła jego teksty, hasła przystępnymi – życzliwość, żywotność, szczególne ciepło. Potrzebę porozumienia. Potrafił skomunikować wiedzę z odbiorcą- pisze Agnieszka Wolny-Hamkało na swoim blogu.


WIĘCEJ:

  • Słowa piękne jak kobiety: Skończył 95 lat i wydał swój dziesiąty słownik. Autor podchodzi do słów z szacunkiem i czułością. Czytając jego słowniki jak książki, płynąc w niewiadomym kierunku za odsyłaczami do kolejnych haseł, odnosi się wrażenie, że świat słów, pojęć, abstrakcji jest dla najsłynniejszego polskiego leksykografa najistotniejszą rzeczywistością.
  • Korepetytor inteligencji: Władysław Kopaliński jest niemal rówieśnikiem naszego stulecia. Sędziwy leksykograf właśnie wydał "Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku". - Starałem się patrzeć na ten wiek z góry, z zewnątrz, z boku, ale to jest niezwykle trudne, bo sam pochodzę z tego stulecia i nie znam żadnego innego - powiedział podczas promocji książki.  
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną