Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Piastowskie numery

W zeszłym tygodniu głośny stał się przypadek przedsiębiorczego europosła Jana Masiela (44), który intensywnie wykorzystuje unijne środki przeznaczone na organizację swojego biura, aby w oparciu o nie dynamicznie się rozwijać.

Finansowy sukces Masiel zawdzięcza m.in. umiejętnemu inwestowaniu w gospodarkę rodzinną (od 2004 r. jego żona otrzymuje 2 tys. euro miesięcznie jako jego asystentka). Ale europoseł na rodzinie nie poprzestaje. W pewnym momencie jego finansowa działalność osiągnęła taką skalę, że zmuszony był zatrudnić następnych asystentów. Jak się okazuje – fikcyjnych, gdyż Masiel ufał im bardziej niż zwykłym asystentom, których człowiek nigdy nie może być pewien. Każdemu z asystentów Masiel zapewnił pensję i po 1500 euro miesięcznie na dojazdy do Brukseli. Dojazdy były również fikcyjne, czemu trudno się dziwić, gdyż asystenci, na stałe przebywajacy w Budzyniu w Wielkopolsce, z realnymi dojazdami do Brukseli mieliby kłopot, zresztą nie byli tam potrzebni, bo przecież był tam już europoseł Masiel i jego żona.

W zamian za to, że asystenci nie musieli jeździć do Brukseli, większą część otrzymywanych pieniędzy zwracali zatrudniającemu ich europosłowi, co wydaje się rozwiązaniem sprawiedliwym.

Mający określone polityczne ambicje Masiel za unijne pieniądze starał się także wspierać mało znane Stronnictwo Piast, którego przypadkowo sam jest prominentnym członkiem. W styczniu – chcąc wzmocnić Piasta politycznie i programowo – zorganizował jego działaczom atrakcyjną wycieczkę do Kazimierza Dolnego, płacąc za przejazd, noclegi i posiłki. Mediom nie udało się na razie ustalić, czy w skład wycieczki nie weszli przypadkiem fikcyjni asystenci Masiela, co byłoby, nawiasem mówiąc, zrozumiałe.

Fakt, że mało dotąd znany polski europoseł prowadzi wobec UE własną, śmiałą politykę finansową, powinien cieszyć. On sam nie chwalił się tym za bardzo, wychodząc z założenia, że trzeba robić, a nie gadać, bo z gadania nic dobrego nie będzie. I niestety miał rację, bo gdy „Dziennik” wygadał opinii publicznej o działalności Masiela, natychmiast zaczęły go namierzać stosowne unijne organy, które wykryły poważne nieprawidłowości w sposobach, którymi Masiel przyznawał sobie środki. Okazało się, że Masiel pieniądze na swoich asystentów wyłudza, padło nawet słowo „oszustwo”.

Trzeba przyznać, że Masiel zachował się w tej przykrej dla niego sytuacji godnie i zaraz publicznie siebie potępił oraz przeprosił Unię, co pokazuje, że jest osobą określonego formatu i w polityce ma przed sobą wielką przyszłość. O jego bezwzględności w walce z patologiami, których się dopuścił, świadczy fakt, że zapowiedział zwolnienie swojej żony z posady asystentki w swoim biurze oraz pozbycie się wszystkich fikcyjnych asystentów, na których się zawiódł.

O ile o los asystentów, ze względu na ich fikcyjność, można być spokojnym, o tyle los bezrobotnej żony europosła (jak ustalono – prawdziwej) musi budzić niepokój. Jeszcze większym niepokojem napawa polityczna przyszłość Stronnictwa Piast, dla którego odcięcie od środków pomocowych może być prawdziwą katastrofą. Z tego, co wiemy, wywiezieni przez Masiela działacze nie mają jak wrócić z Kazimierza, od dawna brakuje im także pieniędzy na noclegi i posiłki.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną