Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Sport

Nie żyje alpinista Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk

Kacper Tekieli, po prawej Justyna Kowalczyk Kacper Tekieli, po prawej Justyna Kowalczyk Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Kacper Tekieli, alpinista i instruktor, zginął w środę podczas wspinaczki na Jungfrau w Szwajcarii. Miał 38 lat.

„Niestety to prawda, chociaż bardzo smutna – Kacper Tekieli zginął 17 maja w lawinie na Jungfrau. Był nie tylko świetnym wspinaczem, ale emanującym pozytywną energią człowiekiem” – napisał na Facebooku Polski Związek Alpinistów.

Ostatnia próba

Tekieli był instruktorem taternictwa PZA, specjalistą we wspinaczce sportowej. W Tatrach przeszedł ok. 300 dróg wspinaczkowych, zwłaszcza najważniejsze ściany górskie. Później uczestniczył m.in. w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle, pokonał drogi w Alpach („Trylogia Alpejska” północnych ścian: Eigeru, Matterhornu, Grandes Jorasses), Kolorado (Octopussy), a także na Alasce i Nevadzie. Uczestniczył w wyprawach w Himalaje i Karakorum. W 2016 r. wziął udział w wyprawie na Shivling, gdzie wraz z Pawłem Karczmarczykiem dotarł do śmiertelnie rannego Łukasza Chrzanowskiego, próbując udzielić mu pomocy.

W sierpniu 2020 r. zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin. Pół roku później wraz z Maciejem Ciesielskim i Piotrem Sułowskim jako pierwsi dokonali przejścia zimowego Expandera, czego nie podjął się nikt wcześniej.

W Alpach realizował swój kolejny cel – zdobycie wszystkich czterotysięczników w jak najkrótszym czasie. W 2004 r. podczas podobnej próby zginął Francuz Patrick Berhault.

Czytaj też: O polskich turystach i ich ratownikach

Mąż Justyny Kowalczyk

Swoją próbę Tekieli rozpoczął 6 maja. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych informował o wyprawach na Bishorn (4153 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). Jego ciało znaleziono w czwartek na Jungfrau w Szwajcarii. Alpinista spadł podczas zejścia lawiny. Do wypadku doszło w trudnych warunkach. Miał 38 lat.

Prywatnie Kacper Tekieli był mężem Justyny Kowalczyk, mistrzyni i multimedalistki olimpijskiej, czterokrotnej zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. Ślub wzięli we wrześniu 2020 r. Rok później na świat przyszedł ich syn Hugo.

Czytaj też: Historia wspinaczki górskiej

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

O Polityce

Zapraszamy do Krakowa, Poznania i Lublina

Zapraszamy na spotkania z Je­rzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym „Polityki”, autorem książki „Przy­PiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”, oraz z redaktorami Mariuszem Janickim i Wiesławem Władyką, autorami książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”.  

Redakcja
19.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną