Świat

Zobacz ilu żołnierzy zginęło w Afganistanie od początku konfliktu

1293 - tylu żołnierzy NATO zginęło w Afganistanie od 7 października 2001 r. Tylko w pierwszym półroczu tego roku, który zapowiada się na najkrwawszy w ośmioletniej wojnie, zginęło 166 żołnierzy. W tym samym czasie śmierć poniosło aż 1013 afgańskich cywilów, o 24 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ponad połowę, 595 osób, zabili talibowie, 310 zginęło z rąk wojsk rządowych i NATO, w tym 200 wskutek bombardowań NATO. Na początku lipca ruszyło amerykańskie przesilenie, czyli zwiększenie kontyngentu, połączone ze zmianą taktyki, które w ubiegłym roku położyło kres wojnie domowej w Iraku. Teraz Barack Obama oczekuje tego samego rezultatu w Afganistanie, zwłaszcza że część z 20 tys. dodatkowych żołnierzy została przerzucona prosto z Iraku. Ale głównodowodzący wojsk USA gen. Stanley McChrystal już prosi o dalsze posiłki. W tym samym czasie kolejne kraje rezygnują z udziału w wojnie: Holendrzy ewakuują się w tym roku, Kanadyjczycy zostają do 2011. - NATO nie szykuje się do odejścia - zapewnia Anders Fogh Rasmussen, nowy sekretarz generalny Sojuszu, który zjawił się w Kandaharze dzień po objęciu urzędu. Ale zaraz potem dodał: - Mam nadzieję, że w trakcie mojego mandatu uda nam się pomóc Afgańczykom przejąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. W Afganistanie walczy w tej chwili 62 tys. żołnierzy USA i 39 tys. sił sprzymierzonych, a u ich boku 175 tys. policjantów i żołnierzy afgańskich. Aby Afgańczycy mogli się sami bronić, potrzebują dwa razy większej armii.

Na razie musi wystarczyć nieco większy amerykański kontyngent i zmiana strategii. Po 8 latach wojny Amerykanie odkryli, że zabijanie cywilów w nalotach nie przysparza im poparcia, a wręcz popycha Afgańczyków w objęcia talibów. Dlatego od miesiąca priorytetem NATO niej jest już wybijanie powstańców, tylko obrona ludności cywilnej. Rasmussen nie wyklucza też negocjacji z umiarkowanymi talibami - znów wzorem Iraku, gdzie w ten sposób zgaszono sunnickie powstanie. Tymczasem talibskie powstanie nie tylko się rozprzestrzenia, ale także przybiera na sile. Według raportu ONZ, już jedna trzecia kraju jest dotknięta działaniami partyzanckimi, gwałtownie rośnie liczba ataków z użyciem zdalnie sterowanych ładunków.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną