Świat

Jean, sklonowany Nicolas

Syn Sarkozy'ego rezygnuje

Syn prezydenta Sarkozy'ego pod presją opinii publicznej rezygnuje z ubiegania się o funkcję szefa rady nadzorczej ważnej spółki publicznej. Widać jednak, że ma wrodzony talent polityczny.

23-letni Jean Sarkozy, syn prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, mógłby bez żadnych problemów zostać prezydentem. Na razie tylko rady nadzorczej największej paryskiej dzielnicy biznesu La Defense (Epad). Pod naciskiem opozycji i opinii publicznej musiał jednak zrezygnować z tej niezwykle prestiżowej państwowej posady. Dla niektórych to przejaw siły woli ludu, dla innych bardzo zręczny zabieg torujący polityczną karierę prezydenckiego syna.
 
Gdyby młody Sarkozy postawił na swoim i postanowił stanąć na czele Epad, wynik głosowania rady departamentu Hauts-de-Seine, a to ona właśnie decyduje o obsadzeniu tego etatu, byłby oczywisty. Prezydencka partia UMP ma w niej bowiem znakomitą większość. Jednak byłoby to zwycięstwo tyleż łatwe, co pyrrusowe. Zaciążyłoby na nim podejrzenia o korzystanie z politycznego poparcia ojca. Nicolas Sarkozy musiałby zaś tłumaczyć się z oskarżeń o nepotyzm.
 
W przeddzien głosowania w publicznej telewizji "France 2"Jean Sarkozy oświadczył, że rezygnacja z przewodzenia radzie Epad jest jego suwerenną i przemyślaną decyzją. Na pytanie czy konsultował ją z prezydentem republiki, odpowiedział, że nie, ale że konsultował ją... ze swoim ojcem. Ten zręczny bonmot wykazał nieprzeciętną inteligencję i polityczną zręczność młodego Sarkozy'ego. A to cechy we francuskim życiu politycznym nieodzowne.
 
Przy tej okazji Jean Sarkozy po raz pierwszy zaprezentował pełnię swych możliwości przed całą Francją, a nie tylko w swoim okręgu wyborczym. Okazał się rzeczywiście przekonujący i zdeterminowany - jak stwierdził - prowadzić dalej polityczną działalność. Choć tylko jako jeden z siedemnastu zwykłych członków rady, a nie jej szef. Sposob formowania zdań i używane przez niego argumenty do złudzenia przypominały frazy i ton wypowiedzi Nicolasa Sarkozy'ego. Francuzi zobaczyli w Jeanie niemal dokładny klon jego ojca. Tyle, że w wersji blond i jakby po poważnym liftingu.
 
Jean Sarkozy ma z pewnością wrodzony talent polityczny i oratorski. Już w wieku 23 lat widać jego pełną determinację. Jednak podobienstwo syna do ojca tylko po części jest zasługą genetyki. Nie trzeba wielkiej przenikliowości by odgadnąć, że wynik ten zawdzięczać musi intensywnym treningom i brifingom prowadzonym przez doradców jego ojca.
 
Dwaj najbliżsi współpracownicy prezydenta Francji to Claude Guénat i Xavier Musca. Obaj są zapewne największymi mózgami prezydentury Sarkozy'ego. Wszelkie decyzje, ba nawet myśli i słowa prezydenta przechodzą najpierw przez ich neurony. Guénat, Musca i Nicolas Sarkozy to trzej muszkieterowie, których łączy dewiza "wszyscy za jednego, jeden za wszystkich". Choć dziś należałoby raczej powiedzieć, że to niezwykle efektywny "think tank" kierujący Francją.
 
To ten "think think" właśnie wziął najwyraźniej pod swoje skrzydła młodego Sarkozy'ego. Bardzo to obiecujące dla jego kariery. Czwarty muszkieter wydaje się niezwykle pojętnym uczniem i zapewne jeszcze nie raz zadziwi Francuzów swą błyskotliwością. Pytanie tylko czy takie rodzinne wykorzystanie umiejętności najwyższych państwowych urzędników to nie przejaw prywaty i nepotyzmu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną