Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Junior

Tudjman Miroslav

Miroslav Tudjman Miroslav Tudjman
Syn Franjo Tudjmana, Miroslav walczy o prezydenturę Chorwacji.

Chorwaci będą mieli powtórkę z przeszłości. 63-letni Miroslav Tudjman, łudząco podobny do ojca, choć pozbawiony jego charyzmy, walczy o prezydenturę w grudniowych wyborach. Jest profesorem filozofii, dziennikarzem i generałem. Chce wskrzesić legendę zmarłego przed 10 laty przywódcy narodu i pierwszego prezydenta nowej Chorwacji. Tyle że ta legenda ma też ciemne strony. Franjo Tudjman, który w młodości zaczynał od komunistycznej partyzantki i funkcji rządowych, wielbił ustaszy, chorwackich faszystów i umniejszał ich zbrodnie. Zasłynął wyznaniem: Bogu dzięki, moja żona nie jest ani Żydówką, ani Serbką.

Był jednym z inicjatorów wojny w Bośni. Nigdy nie szanował postanowień pokoju z Dayton, łamał prawa mniejszości i swobody obywatelskie, nie wydał Trybunałowi w Hadze chorwackich zbrodniarzy wojennych.

Rodzina Tudjmanów należała do najzamożniejszej w kraju grupy rządzących oligarchów, wzbogaconych na wojnie i prywatyzacji. Miroslav walczył w wojnie do 1995 r., później nadzorował cywilne i wojskowe służby specjalne. Po śmierci ojca wrócił do dziennikarstwa. Dziś chce zdyskontować pamięć po ojcu, ale samą twarzą i krytyką Brukseli na razie niewiele zdziałał. Liderami sondaży jest opozycyjny lewicowy kandydat SDP Ivo Josipović i mer Zagrzebia Milan Bandić. To dowód, że epoka Tudjmana odeszła jednak bezpowrotnie?

Polityka 50.2009 (2735) z dnia 12.12.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Junior"
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Janusz Rewiński: Misiek, Siara, „Gęba” nowej Polski. Nie uznawał półśrodków, a wszyscy go kochali

Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.

Jakub Demiańczuk
11.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną