Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Junior

Tudjman Miroslav

Miroslav Tudjman Miroslav Tudjman
Syn Franjo Tudjmana, Miroslav walczy o prezydenturę Chorwacji.

Chorwaci będą mieli powtórkę z przeszłości. 63-letni Miroslav Tudjman, łudząco podobny do ojca, choć pozbawiony jego charyzmy, walczy o prezydenturę w grudniowych wyborach. Jest profesorem filozofii, dziennikarzem i generałem. Chce wskrzesić legendę zmarłego przed 10 laty przywódcy narodu i pierwszego prezydenta nowej Chorwacji. Tyle że ta legenda ma też ciemne strony. Franjo Tudjman, który w młodości zaczynał od komunistycznej partyzantki i funkcji rządowych, wielbił ustaszy, chorwackich faszystów i umniejszał ich zbrodnie. Zasłynął wyznaniem: Bogu dzięki, moja żona nie jest ani Żydówką, ani Serbką.

Był jednym z inicjatorów wojny w Bośni. Nigdy nie szanował postanowień pokoju z Dayton, łamał prawa mniejszości i swobody obywatelskie, nie wydał Trybunałowi w Hadze chorwackich zbrodniarzy wojennych.

Rodzina Tudjmanów należała do najzamożniejszej w kraju grupy rządzących oligarchów, wzbogaconych na wojnie i prywatyzacji. Miroslav walczył w wojnie do 1995 r., później nadzorował cywilne i wojskowe służby specjalne. Po śmierci ojca wrócił do dziennikarstwa. Dziś chce zdyskontować pamięć po ojcu, ale samą twarzą i krytyką Brukseli na razie niewiele zdziałał. Liderami sondaży jest opozycyjny lewicowy kandydat SDP Ivo Josipović i mer Zagrzebia Milan Bandić. To dowód, że epoka Tudjmana odeszła jednak bezpowrotnie?

Polityka 50.2009 (2735) z dnia 12.12.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Junior"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną