Świat

Religijne zderzenie

Rozruchy w Hebronie

Komu to było potrzebne? Oczywiście koalicji Benjamina Netanjahu z największą w Izraelu partią religijną Szas. Rząd w Jerozolimie ogłosił Grób Racheli u wjazdu do Betlejem oraz Grotę Praojców w Hebronie jako część żydowskiego dziedzictwa narodowego. Na restaurację obu obiektów przeznaczono niemal sto milionów dolarów.

W Grocie Praojców pochowany jest Abraham, postrzegany jako prorok także przez muzułmanów, a w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń, w których modlą się Żydzi, wznosi się meczet Ibrahima. To tutaj, dokładnie przed 16 laty, fanatyczny osadnik, dr Baruch Goldstein, zastrzelił 29-ciu modlących się Arabów. Nic dziwnego, że w Hebronie wrze. Rozruchy trwają już kolejny dzień, a członkowie organizacji terrorystycznych zapowiadają „dżihad”, czyli świętą wojnę. W piątek, tradycyjny dzień modłów gromadzących tysiące muzułmanów, rozruchy objęły także Jerozolimę. Oburzeni Palestyńczycy atakowali każdego, kto zbliżał się do Świątynnego Wzgórza, na którym wznosi się drugi po Mekce najświętszy meczet – meczet El-Aksa. Także niewinnych turystów. Do ochrony żydowskiej dzielnicy Hebronu sprowadzono doborowy pułk „Szimszon” oraz jednostki policyjnych komandosów. Cały Zachodni Brzeg ogłoszony został strefą zamkniętą.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas określił ogłoszenie Grobu Racheli i Groty Praojców jako część żydowskiego dziedzictwa narodowego za prowokację uniemożliwiającą prowadzenie rokowań pokojowych.

Noam Arnon, jeden z przywódców osadników w Hebronie, powiedział dziennikarzom: „nie rozumiem skąd ten tumult, skąd to napięcie? Przecież chcemy tylko przywrócić narodowi żydowskiemu to, co zawsze było jego własnością.”

Oba groby usytuowane są na terenach okupowanych. Mimo tego nikt dotychczas nie kwestionował duchowego prawa Żydów do tych biblijnych obiektów sakralnych. Pochopnie podjęta decyzja rządu zmienia zasady gry. Obok jerozolimskiego Wzgórza Świątynnego teraz także Rachela i Abraham stają się od teraz przedmiotem sporu politycznego, doprawionego fanatyzmem religijnym. Historia nas poucza, że w polityce niemal zawsze można się dogadać; w zderzeniu religii – prawie nigdy.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną