Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sąd nad sędzią

Oskarżony za oskarżenie gen. Franco

Baltazar Garzon Baltazar Garzon Reuters / Forum
Po 70 latach w Hiszpanii odbędzie się wreszcie pierwszy proces związany ze zbrodniami frankizmu. Jedynym oskarżonym będzie... sędzia, który chciał je tropić.
Madryt, wiec poparcia dla Baltazara Garzona. Po prawej: znana w Hiszpaii aktorka Pilar Bardem (matka zdobywcy Oscara Javiera Bardema).Reuters/Forum Madryt, wiec poparcia dla Baltazara Garzona. Po prawej: znana w Hiszpaii aktorka Pilar Bardem (matka zdobywcy Oscara Javiera Bardema).

Baltazar Garzon, 54-letni hiszpański sędzia śledczy, wymieniany jako jeden z kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla, sam zasiądzie na ławie oskarżonych, prawdopodobnie już w czerwcu tego roku. Powód? Podjęta przez Garzona w 2008 r. próba oskarżenia byłego dyktatora Hiszpanii gen. Francisco Franco (i 34 jego współpracowników) o zbrodnie przeciwko ludzkości. Przeciwnicy Garzona zarzucają mu świadome działanie wbrew prawu, przede wszystkim amnestii z 1977 r., która puszcza w niepamięć przestępstwa polityczne popełnione w latach wojny domowej i jest kamieniem węgielnym transformacji hiszpańskiej, będącej wzorem dla wielu krajów.

Sędzia śledczy Garzon angażował się już przedtem w głośne sprawy polityczne w Hiszpanii i za granicą. Jest on zwolennikiem „jurysdykcji uniwersalnej, powszechnej”, wedle której w takich sprawach jak zbrodnie przeciw ludzkości, terroryzm i stosowanie tortur sprawiedliwość nie zna granic w czasie ani w przestrzeni. Kiedy chodzi o łamanie praw człowieka, zbrodnie przeciwko ludzkości, handel narkotykami, zbrodnie, których ofiarami są obywatele państw trzecich – granice pomiędzy państwami ani zawarte w poszczególnych krajach umowy nie powinny się liczyć.

Kierując się tą doktryną, niektórzy hiszpańscy sędziowie śledczy zapowiadali dochodzenia m.in. przeciwko Państwu Izrael za bombardowania Gazy, przeciw członkom rządu prezydenta Busha za stosowanie tortur w bazie Guantanamo, przeciwko trzem żołnierzom amerykańskim oskarżonym o zabicie dwóch dziennikarzy w Iraku (ale – jak podkreśla opozycja – nie przeciwko zbrodniom w Czeczenii czy w Darfurze).

Baltazar Garzon prowadził uprzednio głośne śledztwa w takich sprawach jak: finansowanie i działalność baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oraz jej ramienia politycznego – partii Batasuna; szwadrony śmierci – nielegalne metody zwalczania ETA podjęte przez socjalistyczny rząd premiera Felipe Gonzaleza (śledztwo Garzona w tej sprawie przyczyniło się do dymisji ministra spraw wewnętrznych i do upadku ówczesnego rządu socjalistycznego); zbrodnie junty wojskowej w Argentynie; zarzuty o korupcję w Partii Ludowej (tzw.

Polityka 20.2010 (2756) z dnia 15.05.2010; Świat; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąd nad sędzią"
Reklama