Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Plama Obamy

Zarządzanie kryzysowe w USA

Amerykanie cieszyli się zawsze opinią ludzi samodzielnie pokonujących trudności, jak bohaterowie westernów. W dwu ostatnich klęskach żywiołowych – po huraganie Katrina (w sierpniu 2005 r.) i teraz przy wycieku ropy naftowej z szybu BP w Zatoce Meksykańskiej (to raczej katastrofa przemysłowa) – organizacja pomocy spada na rząd.

Od szybkości reakcji będzie zależeć opinia o prezydencie. Miesiąc po Katrinie 57 proc. badanych wyrobiło sobie negatywną opinię o ówczesnym prezydencie George’u Bushu. Miesiąc po wybuchu na platformie BP – 53 proc. Amerykanów negatywnie ocenia Baracka Obamę. Oczywiście złość poszkodowanych zwraca się głównie przeciw koncernowi naftowemu; już wszczęto przeciw niemu postępowanie karne, a Amerykanie prawdopodobnie doprowadzą do jego bankructwa nie finansowego, lecz moralnego. Ale w końcu to nie biznesmani, lecz politycy poniosą odpowiedzialność.

Przywódca musi zdawać egzamin z zarządzania kryzysowego. Obama jest pod obstrzałem republikańskiej opozycji: atakuje go zwłaszcza głośny spin doktor Busha – Karl Rove zarzucając, że pozostawił koncernowi BP zadanie zatkania wycieku ropy. Mniejsza o to, że hasłem republikanów jest ograniczenie roli rządu... W polityce emocje liczą się bardziej od faktów. I każdy, kto zna Amerykę, rozróżnia głosy: niechętny prezydentowi komentator „Washington Post” przyznaje, że Obama wizytujący skażone wybrzeża Luizjany wyglądał bardzo kompetentnie, ale – uwaga – był „płaski i technokratyczny”. Zarzuca mu więc „błąd Cimoszewicza” reagującego po powodzi. Demonstrował rację i rozsądek, ale okazał brak wrażliwości. Gwałtownie się z tym nie zgadza Robert Gibbs, doradca Obamy. Gdyby głośne okrzyki i łzy miały poprawić stan rzeczy, to szlochalibyśmy już pierwszej nocy – tak broni prezydenta. Zarządzanie kryzysowe polega więc na rozumieniu emocji. W kryzysie wygrywa ten, kto się lepiej dopasuje do nastrojów. Lekcja ważna również dla nas.

Polityka 24.2010 (2760) z dnia 12.06.2010; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Plama Obamy"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną