Świat

Mimo trudności

Wizyta prezydenta Miedwiediewa w Polsce

Rosja i Polska chciałyby przejść do nowego rozdziału stosunków. Na razie zgodnie podkreślają, że przejście będzie długie i dla obu stron niełatwe.

Jeszcze wiele rozmów polskich i rosyjskich polityków zdominują sprawy o wielkim symbolicznym znaczeniu i sporym bagażu nieufności. Nie inaczej jest podczas dwudniowej wizyty Dmitrija Miedwiediewa, pierwszej na tym szczeblu i w tej formule od 8 lat! Jej program piszą priorytety strony polskiej. Pierwszoplanowe znaczenie ma rzetelne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej (relację z postępów w śledztwie zdawał w Warszawie rosyjski prokurator generalny). Niemal na jednym oddechu ze Smoleńskiem wymieniany jest Katyń: Polska docenia rosyjski wielogłos, w tym gest Dumy potępiającej zbrodnię, ale namawia do pełną otwartości. Dmitrij Miedwiediew odpowiada, że Rosja już podjęła bezprecedensowe korki w ujawnianiu dokumentów związanych z mordem katyńskim. I na marginesie wspomina pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach Armii Czerwonej poległych w Polsce.

Listę najpoważniejszych „trudności”, o których solidarnie i nader często mówią obaj prezydenci, uzupełnia bezpieczeństwo, zwłaszcza energetyczne. Wciąż podejrzewamy Rosjan, że używają gazu ziemnego i ropy naftowej jako groźnego dla nas narzędzia politycznego, a nie sposób na robienie interesów i to zgodnie z zasadami ekonomii a nie geopolityki. Tu ostatnie emocje wzbudzają plany rosyjskich gigantów naftowych planujących udział w prywatyzacji gdańskiego Lotosu i niedawno podpisanego kontraktu gazowego.

Po tak zarysowanym punkcie wyjścia zostaje już niewiele energii na kwestie nie związane z – jak to ujął Bronisław Komorowski – dramatem wspólnej historii. Owszem, od prezydenta i rządu płyną wyraźne sygnały, że Polska z życzliwością myśli o członkostwie Rosji w Światowej Organizacji Handlu i przychylnie spogląda na poszukiwanie nowej formuły współpracy NATO z Rosją, ale akurat w tych sprawach Polska występuje w zgodnym i licznym chórze wielu państw.

Jednocześnie cieszy, że obaj prezydenci zapalili się do planów budowy sieci szybkiej kolei w Europie Środkowej i Wschodniej, ściskają kciuki za powodzenie firm polskich w Rosji i rosyjskich w Polsce, zwłaszcza średnich i mniejszych przedsiębiorstw, które są filarem naszej gospodarki. Czas jednak na jakąkolwiek inicjatywę własną. Najwyższa pora, by dopingować Unię Europejską i Rosję, aby wspólnie znalazły pomysł na Obwód Kaliningradzki, który w Polsce i na Litwie w pierwszej kolejności kojarzy się z tanim alkoholem, benzyną, papierosami, ewentualnie miejscem pochowku Kanta. O Obwodzie i ewentualnych unijnych ułatwieniach wizowych dla jego mieszkańców napomknął w Warszawie Dmitrij Miedwiediew, ale Bronisław Komorowski tematu nie podjął. Takie nastawienie może niebawem ulec zmianie – w Kaliningradzie odbędą się niektóre mecze mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną