Zamach na lotnisku w Moskwie

Bomba na Domodiedowo
W poniedziałek po południu na moskiewskim lotnisku doszło do wybuchu. Najprawdopodobniej był to samobójczy zamach.
Budynek nowoczesnej hali lotniska. Rozbudowanego w ostatnich latach
sherrymain/Flickr CC by SA

Budynek nowoczesnej hali lotniska. Rozbudowanego w ostatnich latach

materiały prasowe

Według rosyjskiego Ministerstwa zdrowia zginęło co najmniej 35 osób, a co najmniej 136 zostało rannych. Wybuch nastąpił przy stanowisku odbioru bagażu w hali przylotów. Trwa akcja ratunkowa. Na razie teren został odcięty przez służby bezpieczeństwa, które zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Zaostrzono kontrole w metrze, w którym w zeszłym roku doszło do dwóch zamachów (również atakującymi byli terroryści-samobójcy).

Po eksplozji odloty i przyloty zostały zatrzymane. Polskie linie lotnicze LOT nie latają na to lotnisko, a nasi rodacy trafiają na nie co najwyżej podróżując w głąb Federacji Rosyjskiej, więc są niewielkie szanse, że w zamachu ucierpieli Polacy.

Prezydent Rosji Dimitri Miedwiediew już zapowiedział w specjalnym oświadczeniu, że władze znajdą, zatrzymają i z bezwzględną surowością ukarzą sprawców.

Eksperci od terroryzmu zwracają uwagę, że lotnisko Domodiedowo to obiekt, który w ostatnich latach został zmodernizowany i mocno rozbudowany. Lotnisko obsługuje głównie ruch lokalny wewnątrz Federacji Rosyjskiej. To jest nowoczesny terminal, który zaprojektowano już po zamachach z 11 września 2001 roku, a więc spełniał wysokie standardy bezpieczeństwa. Być może właśnie dlatego stał się celem ataku - aby pokazać, że nawet najnowocześniejsza technika nie jest odporna na terrorystów samobójców.Inne zamachy w Rosji w ostatnich latach, materiały z POLITYKA.PL:

2010 rok
- Zamachy w moskiewskim metrze
– sprawcami byli prawdopodobnie samobójcy z Kaukazu.
- Zamachy w metrze – komentarz Krzysztofa Mroziewicza

2009 rok
- Zamachy nacjonalistów na pociąg Newski Ekspres
- W starzejącej się, skazanej na imigrantów Rosji, rosną napięcia na tle etnicznym. Koktajl Mołotowa – o wojującym rosyjskim nacjonalizmie pisze z Moskwy Dorota Ciosk


2008 rok
Samobójczynie z Czeczenii – kim są Szachidki – reportaż Igora T. Miecika

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną