Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Klęska i chwała Memoriału

Skarga ws. Katynia oddalona

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej oddalił zażalenie stowarzyszenia Memoriał na utajnienie decyzji prokuratorów wojskowych o umorzeniu rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni w Katyniu.

Suchy język prawniczy agencyjnych doniesień nie przesłoni sedna komunikatu: sprawa Katania z punktu widzenia rosyjskiej machiny sprawiedliwości jest zamknięta. Niby niczego innego nie należało się i nie można było spodziewać, a jednak żal.

Żal dzielnych rosyjskich działaczy praw człowieka na czele z szefem Memoriału Aleksandrem Gurianowem. Memoriał dokumentuje od lat zbrodnie stalinowskie przeciwko narodom Związku Radzieckiego. To nie jest łatwe w państwie, które choć z stalinizmem zerwało, to jednak ma wciąż w swym aparacie wielu ludzi na stalinizm patrzących o wiele mniej krytycznie niż memoriałowcy i ta (nieliczna) grupa rosyjskiej inteligencji, która z nimi sympatyzuje.

A i w masach stalinowskich nostalgików nie brakuje, bo przecież Stalin wygrał wielką wojnę z Hitlerem. Cóż, jeśli ceną za to były m. in. represje przeciwko Rosjanom albo "incydenty" takie jak zabicie internowanych polskich wojskowych i policjantów w 1940 r., to cenę tę trzeba było zapłacić. Bo cóż to jest kilkanaście tysięcy obywateli wrogiego Sowietom państwa w porównaniu z milionami poległych i zmarłych ludzi radzieckich? Tak się nierzadko myśli w Rosji.

Nie trzeba specjalnych rozkazów z Kremla, by w takiej atmosferze nie traktować zażalenia Memoriału poważnie. Dlatego żal też prawdy i sprawiedliwości, jakiej nie może się od dobić w Rosji, która już tyle razy oficjalnie potępiła zbrodnie Stalina, w tym katyńską, i uznała to uchwałą parlamentu.

Co z tego, kiedy do treści postanowienia uzasadniającego umorzenie i innych ważnych akt prokuratury wojskowej, opinia rosyjska i polska nadal nie mają dostępu. Memoriał działa w tym sensie jako rzecznik interesów także polskich i należy się mu za to wdzięczność Polaków.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną