Ameryka Łacińska: Kara dla dyktatora

Dyktatorzy pod lawiną
Zima ludów w państwach arabskich chce rozliczenia z tamtejszymi reżimami. W Ameryce Łacińskiej, chociaż junty upadły już dawno, proces dochodzenia sprawiedliwości trwa do dzisiaj.
Dyktatorzy z Ameryki Łacinskiej zaczynali kariere jako wojskowi. Na zdjęciu chilijski dyktator gen. Augusto Pionochet z 25 listopada 1995 r. zdmuchuje świecę na torcie urodzinowym w swoje 80. urodziny w Santiago.
EPA/PAP

Dyktatorzy z Ameryki Łacinskiej zaczynali kariere jako wojskowi. Na zdjęciu chilijski dyktator gen. Augusto Pionochet z 25 listopada 1995 r. zdmuchuje świecę na torcie urodzinowym w swoje 80. urodziny w Santiago.

Kolejną ofiarą Temidy został Jorge Videla, były dyktator Argentyny, już w drugiej sprawie skazano go na dożywocie. Nie zdążył, jak Pinochet, umrzeć w porę, żeby uniknąć sprawiedliwości, a podobnie jak jego chilijski odpowiednik pozostał do końca nieugięty. Generał Jorge Videla, tak jak Augusto Pinochet w Chile czy Hugo Banzer w Boliwii, zanim ogłosił się szefem junty, był zawodowym wojskowym. W 1976 r. stanął na czele zamachu stanu. Podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej w czasie zimnej wojny wojsko – z błogosławieństwem USA – przejęło władzę, by skuteczniej walczyć z lewicową partyzantką oraz zapobiec rosnącym wpływom Kuby i ZSRR na kontynencie.

Stopień okrucieństwa był różny. Najmniejszy w Brazylii, gdzie za zaginione uznano kilkaset osób, największy zaś w Argentynie, gdzie liczba ofiar według Krajowej Komisji do Spraw Zaginionych wynosi blisko 9 tys. Junta argentyńska była najbardziej brutalna: porwania, tortury, masowe egzekucje, zrzucanie torturowanych z helikopterów do morza, odbieranie rodzicom niemowląt – takie były ołowiane lata. Junta oddała władzę w 1983 r., upokorzona sromotną klęską w wywołanej przez siebie wojnie o Falklandy z Wielką Brytanią.

Problem winy i kary

Po upadku dyktatury wszystkie kraje stanęły wobec fundamentalnych kwestii: prawdy, winy, zbrodni, kary, sprawiedliwości.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną