Świat

Kłopotliwe Guantanamo

Więzienie w Guantanamo nazywane jest przez Amnesty International skandalem dla praw człowieka. Więzienie w Guantanamo nazywane jest przez Amnesty International skandalem dla praw człowieka. Shane T. McCoy/Reuters / Forum

Najpierw Kongres, jeszcze poprzedni, zdominowany przez demokratów, zablokował 80 mln dol. z budżetu przeznaczonych na zamknięcie Guantanamo. Senatorowie pod presją obywateli (dwie trzecie ankietowanych przez Instytut Gallupa nie chce terrorystów z Guantanamo na amerykańskiej ziemi) żądali gwarancji, że żaden pensjonariusz więzienia, jeśli zostanie uniewinniony, nie osiedli się w Ameryce. Zwłaszcza że prawo habeas corpus daje zatrzymanemu szansę podważenia słuszności aresztu, a ponad połowa wniosków była rozpatrzona na korzyść więźnia. Sojusznicy USA również nie kwapią się do przyjmowania kukułczych jaj. Jak wynika z dokumentów z megaprzecieku Wikileaks, Francja postawiła warunek, że Waszyngton najpierw „musi się zgodzić na osadzenie niektórych spośród mniej groźnych aresztantów na terenie USA” (cytat z depeszy francuskiego dyplomaty ze stycznia 2009 r.).

Kolejny cios ponownie zadał Kongres – w ustawie o budżecie Pentagonu, podpisanej w styczniu przez Obamę, Kongres zabronił prezydentowi wykorzystania funduszy resortu na procesy oskarżonych o terroryzm przed sądami federalnymi w kraju. Rząd musiał wrócić do pomysłu specjalnych komisji wojskowych w Guantanamo.

Więzienie w Guantanamo nazywane jest przez Amnesty International skandalem dla praw człowieka. Organizacje humanitarne oskarżały władze amerykańskie o stosowanie tortur, m.in. o waterboarding, czyli podtapianie, oraz bicie i zamykanie w małych i zimnych pomieszczeniach.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną