Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zabetonują Fukuszimę?

Elektrownia w Fukuszimie zostanie zamknięta. Reaktory, w których doszło do stopienia rdzenia, będą przypuszczalnie zalane betonem. Elektrownia w Fukuszimie zostanie zamknięta. Reaktory, w których doszło do stopienia rdzenia, będą przypuszczalnie zalane betonem. AFP / EAST NEWS
Dwa kroki do przodu, jeden do tyłu – w poniedziałek sytuacja w elektrowni atomowej w Fukuszimie wciąż znajdowała się poza kontrolą.

Japońskim technikom udało się wprawdzie położyć nowe linie energetyczne do wszystkich pięciu reaktorów, ale do uruchomienia systemów chłodzenia była jeszcze daleka droga: tablice rozdzielcze zostały zalane w czasie tsunami, nie jest też jasne, czy eksplozje wodoru nie uszkodziły pomp i przewodów, doprowadzających wodę do reaktorów i basenów na zużyte paliwo jądrowe. Przez cały weekend uszkodzone bloki elektrowni polewano z wozów strażackich, przystosowanych do gaszenia wieżowców – mogą one podawać wodę na duże odległości, co pozwala obsłudze uniknąć nadmiernego napromieniowania.

Bilans japońskiego kataklizmu przekroczył tymczasem 20 tys. ofiar. W poniedziałek władze w Tokio podały, że zginęło 8649 osób, a 13 262 pozostają zaginione. Niewielkim pocieszeniem była historia 80-letniej babci i jej 16-letniego wnuka, wydobytych spod gruzów 9 dni po trzęsieniu ziemi. Część zaginionych odnajdzie się zapewne w schroniskach w całym kraju, gdzie przebywa dziś 349 tys. osób, ale większość zostanie z czasem uznana za ofiary śmiertelne. Blisko połowę ewakuowanych – 177 tys. – stanowią mieszkańcy z okolic elektrowni, wywiezieni w związku z zagrożeniem radiologicznym. Rząd japoński uspokaja, że skażenie terenu jest niewielkie, ale zakazał sprzedaży produktów rolnych z prefektury Fukuszima po tym, jak w tamtejszym mleku wykryto podwyższony poziom jodu.

Na jaw wychodzą kolejne zaniedbania operatora elektrowni. Na dwa tygodnie przed katastrofą firma TEPCO zgłosiła japońskiemu nadzorowi atomowemu, że nie wykonała w Fukuszimie 33 przeglądów, m.in. generatorów awaryjnego zasilania systemów chłodzenia jednego z reaktorów. Już dziś wiadomo, że elektrownia zostanie zamknięta, a reaktory, w których doszło do stopienia rdzenia, będą przypuszczalnie zalane betonem, podobnie jak te w Czarnobylu. Po tygodniowym okresie jedności narodowej w Japonii wracają też spory polityczne – lider opozycji odrzucił propozycję premiera, by dołączyć do rządu jako minister ds. zwalczania katastrofy.

Polityka 13.2011 (2800) z dnia 25.03.2011; Flesz. Świat; s. 10
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Przebudzenie na Majdanie. 10 lat temu nikt nie postawiłby hrywny na to, że dojdzie do rewolucji

Ucieczka prezydenta Wiktora Janukowycza 22 lutego 2014 r. stała się symbolem zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności. Dała także pretekst do aneksji Krymu i rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Edwin Bendyk
20.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną