Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Mosty tak, ale nie w Kandaharze

Obama wycofuje wojska z Afganistanu

Prezydent Barack Obama nie posłuchał generałów, którzy chcieli wycofać z Afganistanu o połowę mniej wojsk, niż ogłoszone 10 tysięcy do końca roku.

Przekonywali, że poczyniono postępy na froncie, ale "kruche i odwracalne", więc trzeba pozostawić więcej żołnierzy. Żeby odnieść kolejne nietrwałe sukcesy? Trwałe odniesiono w Pakistanie - zginął ibn Laden i połowa przywództwa Al-Kaidy - ale to dzieło samolotów bezzałogowych i sił specjalnych.

W Waszyngtonie przeważyło przekonanie, że militarne zwycięstwo nad talibami nie jest możliwe. Jeżeli nie nastąpi kolejny atak terrorystyczny na skalę 9/11, można być pewnym, że zapowiedź wycofania 30 tys. wojsk do końca 2012 r. i zakończenia operacji do 2014 r. zostanie spełniona. Obama odchodzi od strategii tłumienia ruchu radykalnych islamistów zmasowanymi siłami, na rzecz tradycyjnej walki z terroryzmem, z użyciem wywiadu i komandosów. Trwają rozmowy z talibami, aby ich przekonać do zerwania z Al-Kaidą i przejścia na pokojowe metody.

To ryzykowna droga, gdyż talibowie mogą wykorzystać redukcję wojsk do ponownego umocnienia swych pozycji. Nadzieje, że po 2014 r. poradzi sobie z nimi skorumpowany rząd Karzaja i jego wojska, wydają się płonne. Dojdzie raczej do podziału kraju wzdłuż granic plemienno-etnicznych.

W Ameryce jednak bierze górę poczucie, że alternatywy nie ma. W sytuacji zadłużenia zbliżającego się do 80 procent PKB, kraju nie stać na dalszą wojnę kosztującą tylko w tym roku 120 miliardów dolarów. Wrogowie oskarżają Obamę, że przyspiesza wycofanie wojsk, aby zapewnić sobie reelekcję, ale zmęczenie wojną jest ponadpartyjne - republikańscy kandydaci na prezydenta też wzywają do jej zakończenia. Po co utrzymywać 100 tysięcy żołnierzy w Afganistanie, kiedy mogą być potrzebni w innych zapalnych punktach świata. A mosty trzeba odbudowywać w USA, nie w Kandaharze - brzmi hasło sezonu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną