Świat

Susza i sumienie

Najgorzej jest na południu Somalii. Ludzie umierają z wycieńczenia, braku wody, jedzenia i leków. Najgorzej jest na południu Somalii. Ludzie umierają z wycieńczenia, braku wody, jedzenia i leków. Luc van Kemenade/AP / Fotolink
Eksperci alarmują, że to największa w tym wieku katastrofa humanitarna.

Szef ONZ Ban Ki-mun apeluje o pomoc. Dla 10 mln dotkniętych nieszczęściem w Somalii, Etiopii i Kenii potrzeba od 300 do 500 mln dol. w najbliższych dwóch miesiącach. Jak dotąd, najhojniejsi wydają się Brytyjczycy. Wysupłali blisko 147 mln dol. (90 mln funtów, w tym 27 mln pochodzi ze zbiórki publicznej).

Najgorzej jest na południu Somalii. Ludzie umierają z wycieńczenia, braku wody, jedzenia i leków. Masowo padają zwierzęta. Premier brytyjski David Cameron i lider opozycji Ed Miliband wzywają inne państwa zachodnie, zwłaszcza USA, do bardziej energicznego włączenia się do akcji ratunkowej. Ale moment jest fatalny. Somalia kojarzy się z piratami, talibami, korupcją i anarchią. Zachód zajęty jest kryzysem gospodarki i finansów. W takich czasach apele humanitarne nie robią wrażenia. Dopiero zdjęcia konających dzieci i zrozpaczonych dorosłych błagających o jakąkolwiek pomoc poruszają serca i sumienia. Ale nie islamistów kontrolujących tereny klęski. Somalijscy talibowie wygnali dwa lata temu zachodnie organizacje pomocowe. Może by i pozwolili im wrócić, lecz pod warunkiem, że sami coś uszczkną z transportów humanitarnych. Dramatyczne relacje zachodnich mediów wyśmiewają jako propagandę. Skoro tak, to może czas na wielki światowy koncert na rzecz Rogu Afryki, Live Aid 2011?

Polityka 31.2011 (2818) z dnia 26.07.2011; Flesz. Świat; s. 7
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną