Świat

Nie chcą płacić za papieża

Antypapieskie protesty w Madrycie

Niemal co drugi młody Hiszpan nie może znaleźć pracy. Bezrobocie generalnie sięga 21 proc. dorosłej populacji. Od maja Hiszpania przechodzi turbulencje społeczne na tle złego stanu gospodarki. W takim kontekście trudno się dziwić protestom przeciwko wizycie Benedykta XVI.

Nie wiadomo, czy i ile wyłoży na nią rząd socjalistyczny. Rząd nie podał informacji na ten temat. Szacuje się, że obsługa wizyty może kosztować podatnika 50-100 mln euro. Wprawdzie organizatorzy kościelnych Dni Młodzieży podkreślają, że impreza sfinansuje się sama – z darowizn i dobrowolnych składek – ale przecież są koszty z tytułu mobilizacji sił porządkowych, służb medycznych czy obniżki cen biletów transportu publicznego.

Do czynnika ekonomicznego dochodzi wizerunkowy. Kościół przechodzi globalny kryzys wiarygodności wywołany nadużyciami seksualnymi z udziałem duchownych i tuszowaniem ich przez biskupów. Nie inaczej jest w Hiszpanii, która jest katolicka tylko nominalnie. 70 proc. obywateli deklaruje się jeszcze jako katolicy, lecz do kościoła chodzi góra kilkanaście procent. Katolicy hiszpańscy są też podzieleni na prawicowo-konserwatywnych i lewicowo-liberalnych. Ci drudzy są w mniejszości, lecz nie buntują się przeciwko obyczajowym reformom rządzącej lewicy tak ostro, jak katolicy konserwatyści.

Dla konserwatywnych Dzień Młodzieży i wizyta papieża to wspaniałe i budujące wydarzenia "ewangelizacyjne". Dla reszty społeczeństwa to swoisty popis siły Kościoła w kraju, który od Kościoła dobrowolnie odchodzi. Przy takiej polaryzacji nie ma co liczyć, że podejmowanie papieża przez parę królewską, a nawet antyklerykalnego premiera, uspokoi nastroje.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną