Turcja umacnia swoją pozycję

Na tureckim kazaniu
Turcja jest w ofensywie. Umacnia swoją pozycję na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. To dla Unii kandydat coraz atrakcyjniejszy i coraz trudniejszy.
Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan (na czerwonym dywanie po lewej) był witany w Egipcie jak gwiazda.
KAYHAN OZER/SIPA/EAST NEWS

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan (na czerwonym dywanie po lewej) był witany w Egipcie jak gwiazda.

Podczas ostatniej wizyty w Egipcie turecki premier Recep Tayyip Erdoğan był witany jak gwiazda. Występował w telewizji i dawał się fotografować na ulicach Kairu podczas spotkania z aktywistami protestującymi tam przeciwko reżimom w Syrii i Jemenie. Erdoğan przywiózł też ze sobą dwustu tureckich biznesmenów i zapowiedział zwiększenie inwestycji i współpracy strategicznej. Podobnie serdeczne przyjęcie spotkało tureckiego premiera w Libii i w Tunezji.

Erdoğan wszędzie występował jako zaciekły krytyk Izraela, od którego domaga się przeprosin za zeszłoroczny atak na płynącą z pomocą do Strefy Gazy Flotyllę Wolności i odszkodowań dla rodzin zabitych wówczas Turków. Równocześnie stara się być adwokatem Palestyny, namawia – jak mówi – „do pracy ramię w ramię na rzecz palestyńskich braci”. Twierdzi też, że uznanie państwa palestyńskiego na forum ONZ „nie jest już jedną z możliwych opcji, tylko obowiązkiem”, a powiewająca wśród innych palestyńska flaga byłaby symbolem pokoju i sprawiedliwości na Bliskim Wschodzie.

Półgodzinne przemówienie Erdoğana w Kairze było co chwila przerywane oklaskami. Jego popularność w krajach arabskich rośnie. O tym, że Turcja mogłaby być wzorem i modelem dla państw regionu, mówiło się od dawna. A antyizraelska retoryka zyskuje tam duże uznanie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną