Turcja umacnia swoją pozycję

Na tureckim kazaniu
Turcja jest w ofensywie. Umacnia swoją pozycję na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. To dla Unii kandydat coraz atrakcyjniejszy i coraz trudniejszy.
Turcja jest jedyną demokracją w morzu islamskim - przypomina wiceminister ds. europejskich Haluk Ilicak. Na fot. Błękitny Meczet w Stambule.
Benh LIEU SONG/Wikipedia

Turcja jest jedyną demokracją w morzu islamskim - przypomina wiceminister ds. europejskich Haluk Ilicak. Na fot. Błękitny Meczet w Stambule.

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan (na czerwonym dywanie po lewej) był witany w Egipcie jak gwiazda.
KAYHAN OZER/SIPA/EAST NEWS

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan (na czerwonym dywanie po lewej) był witany w Egipcie jak gwiazda.

Wicepremier Turcji Ali Babacan: „Chcemy silnej Unii i wierzymy, że Turcja wzmocniłaby jej siłę”.
Andreas Solaro/WpN/Fotolink

Wicepremier Turcji Ali Babacan: „Chcemy silnej Unii i wierzymy, że Turcja wzmocniłaby jej siłę”.

Ankara przekonuje, że sekularyzm, nowoczesność i demokratyczne porządki da się pogodzić z islamem.
Wrote/Flickr CC by 2.0

Ankara przekonuje, że sekularyzm, nowoczesność i demokratyczne porządki da się pogodzić z islamem.

Nawet gdyby rządzący chcieli narzucić jakiś islamski model życia, inspirowany szariatem, to im się nie uda - uważa Semih Idiz, felietonista opozycyjnego dziennika.
cocoate.com/Flickr CC by 2.0

Nawet gdyby rządzący chcieli narzucić jakiś islamski model życia, inspirowany szariatem, to im się nie uda - uważa Semih Idiz, felietonista opozycyjnego dziennika.

Podczas ostatniej wizyty w Egipcie turecki premier Recep Tayyip Erdoğan był witany jak gwiazda. Występował w telewizji i dawał się fotografować na ulicach Kairu podczas spotkania z aktywistami protestującymi tam przeciwko reżimom w Syrii i Jemenie. Erdoğan przywiózł też ze sobą dwustu tureckich biznesmenów i zapowiedział zwiększenie inwestycji i współpracy strategicznej. Podobnie serdeczne przyjęcie spotkało tureckiego premiera w Libii i w Tunezji.

Erdoğan wszędzie występował jako zaciekły krytyk Izraela, od którego domaga się przeprosin za zeszłoroczny atak na płynącą z pomocą do Strefy Gazy Flotyllę Wolności i odszkodowań dla rodzin zabitych wówczas Turków. Równocześnie stara się być adwokatem Palestyny, namawia – jak mówi – „do pracy ramię w ramię na rzecz palestyńskich braci”. Twierdzi też, że uznanie państwa palestyńskiego na forum ONZ „nie jest już jedną z możliwych opcji, tylko obowiązkiem”, a powiewająca wśród innych palestyńska flaga byłaby symbolem pokoju i sprawiedliwości na Bliskim Wschodzie.

Półgodzinne przemówienie Erdoğana w Kairze było co chwila przerywane oklaskami. Jego popularność w krajach arabskich rośnie. O tym, że Turcja mogłaby być wzorem i modelem dla państw regionu, mówiło się od dawna. A antyizraelska retoryka zyskuje tam duże uznanie. Szczególnie po arabskiej wiośnie, kiedy społeczeństwa szukają nowego lidera. Przeprowadzone kilka miesięcy temu badania pokazały, że 78 proc. ankietowanych w Egipcie, Jordanii, Libanie, Autonomii Palestyńskiej, Syrii, Iraku i Iranie uznało, że Turcja powinna odgrywać większą rolę na Bliskim Wschodzie. A ponad 60 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że kraj ten mógłby być modelem dla regionu.

Czy ta turecka ofensywa, zwana już nawet, trochę na wyrost, neoosmanizmem, oznacza powrót do imperialnej przeszłości? I jednocześnie kres unijnych, europejskich ambicji Turcji?

Ankara przekonuje, że nic się nie zmieniło. I że sekularyzm, nowoczesność i demokratyczne porządki da się pogodzić z islamem. Turcja jest też tym coraz wyraźniej zainteresowana. Nie odpuszcza przy tym Europy i starań o wejście do Unii ani nie rezygnuje z zasad, które na początku XX w. wprowadził Kemal Atatürk.

Winogrona zamiast wina

Kiedy w 2003 r. do władzy w Turcji doszła Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), wielu Turków uważało, że partia, którą kilka lat wcześniej Erdoğan założył z kolegami, na pewno zmieni oblicze Turcji. Zresztą wielu Turków, przeważnie ze stambulskiej burżuazji (Stambuł to połowa interesów kraju), ciągle obawia się o przyszłość kraju. Boją się wprowadzanych zmian, takich jak choćby tych związanych z niedawną „aferą stolikową”. Parę dni przed rozpoczęciem tegorocznego ramadanu – świętego miesiąca muzułmanów, miesiąca postu – władze miejskie w Beyoglu, stambulskim centrum rozrywki, usunęły większość ogródków sprzed miejscowych barów i restauracji. Stało się tak ponoć na polecenie samego Erdoğana, którego limuzyna utknęła pod koniec lipca w jednej z zatłoczonych uliczek. Być może widok podchmielonych imprezowiczów – a część zaczęła wznosić za niego toasty – zniesmaczył premiera, który alkoholu nie znosi.

Ramadan dobiegł końca, ogródków nie przywrócono, a jedna z najbardziej rozrywkowych dzielnic miasta zmieniła się prawie nie do poznania. Zamiast tłumu biesiadników po bocznych uliczkach Beyoglu wałęsają się skonsternowani turyści, dziwiąc się, że lokale, które zachwalają im przewodniki, ni stąd, ni zowąd zieją pustką. Część z nich, pozbawionych klienteli, stoi na skraju bankructwa. Według tureckich mediów, około 2 tys. osób – kelnerów, barmanów, kucharzy – straciło pracę.

Na tle wcześniejszych ograniczeń w sprzedaży i reklamie alkoholu oraz podwyżek akcyzy, które poważnie ograniczyły konsumpcję (alkohol w Turcji należy do najdroższych na świecie), akcja ogródkowa wznowiła obawy, że partia Erdoğana przestaje być partią wszystkich Turków – a przynajmniej tych, którzy chcieliby prowadzić w miarę zachodni styl życia. Sugestia, która padła z ust premiera rok temu, że zamiast pić wino, można przecież jeść winogrona, nie wydaje się do nich przemawiać.

Rozmawiamy o tym z wicepremierem Turcji Ali Babacanem, który razem z Erdoğanem zakładał AKP. – Ani rząd, ani władze miejskie nie interweniowały. Może to efekt nacisku społecznego? Wiele osób pości, więc może kogoś drażniła niestosowność zachowań, przecież ogromna większość mieszkańców to muzułmanie. I dodaje: – Powinniśmy pewnie promować większą tolerancję dla odmienności.

To, co się stało w Stambule, może zapowiadać dalsze ograniczenia – mówią przeciwnicy premiera. – Po 10 latach chyba widać, że nie mamy żadnego ukrytego planu – odpowiada Babacan. – Trudno będzie znaleźć konkretny przykład decyzji ograniczającej swobody.

Skąd w takim razie podejrzenia? – Jeśli przyjrzycie się ekipie rządowej, premierowi, mnie, to wśród nas jest zapewne więcej osób modlących się pięć razy dziennie czy przestrzegających postu. Czasem ludzie przyglądają się naszym osobistym wyborom i mówią: „Oni są zbyt religijni. Czy nie próbują wprowadzić u nas jakiegoś szariatu?”. Gdybyśmy mieli takie intencje, nie zdobylibyśmy ponad połowy głosów w wyborach. Głosują na nas, bo jesteśmy za wolnością, w tym i za wolnością praktyk religijnych.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną