Reportaż: Meksyk - na tropie kaktusów

Łowcy kaktusów
Kaktusów nie wolno wywozić z Meksyku i innych krajów. Poszukiwacze tropią więc nowe gatunki, fotografują je i opisują. Dziwny sport, uprawiany przez tysiące ludzi.
Nietoperze wylatują na nocny żer, okolice Topolobampo nad Zatoką Kalifornijską.
Dariusz Raczko/Materiały prywatne

Nietoperze wylatują na nocny żer, okolice Topolobampo nad Zatoką Kalifornijską.

Bus kaktusiarzy wciąż w drodze. W poszukiwaniu trofeów przemierzają pustkowia stanu San Luis Potosi.
Dariusz Raczko/Materiały prywatne

Bus kaktusiarzy wciąż w drodze. W poszukiwaniu trofeów przemierzają pustkowia stanu San Luis Potosi.

Ferocactus. Zwykle jest kulisty, z wiekiem walcowaty. Często uprawiany jako roślina ozdobna.
Dariusz Raczko/Materiały prywatne

Ferocactus. Zwykle jest kulisty, z wiekiem walcowaty. Często uprawiany jako roślina ozdobna.

Rapicatus zwany też Turbinocarpusem.
Dariusz Raczko/Materiały prywatne

Rapicatus zwany też Turbinocarpusem.

Chyba nie przejedziemy! – Grzegorz brodzi po kostki w gipsowym pyle o konsystencji mąki. Ten zaś przykrywa wszelkie nierówności drogi wijącej się między wielkimi jak drzewa jukami, akacjami o kolcach długości 10 cm i potężnymi opuncjami. Nie ma choćby śladu informacji o tym, że był tu kiedyś jakikolwiek inny poszukiwacz kaktusów. Grzegorz wytypował to miejsce na podstawie własnego doświadczenia z poprzednich ośmiu wypraw i zdjęć satelitarnych.

– Są gipsy, to może będzie coś nowego – powiedział na początku tej upiornej drogi. W Meksyku na takim podłożu rosną m.in. poszukiwane przez kolekcjonerów niewielkie kaktusy z rodzajów AztekiumGeohintonia.

Na połaciach gipsu, które wznoszą się pod kątem 40 stopni, trudno znaleźć miejsce na biwak.

Wreszcie jest! I to bez niczego kłującego pod stopami! To rzadkość w tej części Meksyku. Stan Nuevo Leon; trzeci tydzień wędrówki po takich okolicach.

Niespokojny biwak

To płaskie miejsce, które wybrali na biwak, jest jednak jakieś dziwne: niby równo i wygodnie, ale dlaczego dudni pod stopami? Wjechali autem na skorupę gipsową, pod którą jest pustka. Grzegorz i Kazik znów macają grunt. Gdzie im się wydaje, że skorupa jest stabilna, tam Darek powolutku jedzie. Starczy tego. I tak nic więcej nie wymyślą. Szpilki od namiotów wchodzą w gipsową skorupę jak w masło. Może rano nie znajdą swego samochodu piętro niżej...

O drugiej w nocy robi się nagle jasno. Ktoś gwiżdże, krzyczy coś po hiszpańsku. Nie ma co wdawać się w pogawędki. Tamci też zresztą nie wiedzą, z kim mają do czynienia. Stoją o kilkadziesiąt metrów od namiotów, na drodze – nie są tacy głupi, żeby wjeżdżać półciężarówką na gipsową skorupę. Poza tym białymi busami, jak ten kaktusiarzy, jeżdżą często służby antynarkotykowe. Bo kto wie, co się uprawia na małych poletkach na tym odludziu?

Spotkanie z wojskiem

Poprzedniego dnia kaktusiarze byli w zapomnianej przez Boga i ludzi mieścinie Mier y Noriega. Żywego ducha na ulicach, żadnych szyldów, tablic, drogowskazów. Niemiłosierny upał i kurz. Tylko przed komisariatem policji siedzi kilku mundurowych. Palą jednego papierosa za drugim i patrzą w dal, jakby na kogoś czekali.

– Seńores! Można tu gdzieś coś zjeść? – pyta Darek. Wzrokiem wskazują na narożny dom z gliny. Za kotarą rzeczywiście ukrywa się parująca kuchnia i kilka stolików przykrytych ceratą. I automat do coli. Postawna szefowa w miseczce stawia papryczkę, zielone kruszyny długości centymetra – to jest coś, na czym można chyba pędzić paliwo kosmiczne. Kiedy dochodzą do siebie, za kotarą robi się ruch. Do obskurnej jadłodajni wmaszerowuje oddział antyterrorystyczny w pełnym rynsztunku, z dowódcą miejscowej policji na czele.

– Nie macie broni ani narkotyków? – pyta major rutynowo. Tego zawsze szukają podczas wszelkich kontroli, a po drodze było ich już wiele.

– Nie – pada odpowiedź zgodna z prawdą.

Gadka szmatka toczy się jeszcze przez chwilę. Przy busie kaktusiarzy stoi kilku policjantów. Gdyby to była Kolumbia lub Wenezuela, zapewne przeprawa z mundurowymi nie poszłaby tak gładko. W Meksyku też trzeba być czujnym – informacje o brutalnej wojnie pomiędzy kartelami narkotykowymi, ale i pomiędzy kartelami a władzą obiegają świat zastraszająco często.

Gipsowa skorupa się nie zarwała. Rano Darek przetacza busa do drogi, gdzie już można odetchnąć. Trzy kilometry dalej poszukiwacze wypatrują pośród uschniętych ździebeł trawy całkiem nieznany gatunek kaktusa.

Spotkanie kaktusiarzy

Na rożnie kręci się prosiak, jak mówią Czesi: prasátko. Piwo leje się strumieniami.

Rzecz dzieje się na ciasnym podwórku niedaleko Hradca Kralove, u Karla Kracika, który odkrył 10 lat temu najpiękniejszy gatunek kaktusa z rodzaju Coryphantha, nazwany jego imieniem: kracikii. Dla kogoś z zewnątrz kaktus jak kaktus. Dla każdego z tego grona: spełnione marzenie. Jest też Ladislav Horacˇek, bodaj największy na świecie specjalista od boliwijskich miniaturowych kaktusów, nazywanych sulkorebucjami. Z cygarem w zębach siedzi Pavel Pavlicˇek, guru czeskich kaktusiarzy. Ma wymyślne szklarnie przykrywające niemal całe niewielkie podwórko w Chrudimiu, gdzie we wrześniu organizuje huczne zamykanie sezonu poszukiwania kaktusów.

Polaków jest dwóch, w tym Grzegorz Matuszewski z Bełchatowa, najbardziej uznany polski kaktusiarz. Wchodzi Jaromir Sladkovsky, zwany Generałem. Rok temu przemierzyli we dwóch północne Chile. Jaromir dobiega siedemdziesiątki i od kilku lat zarzeka się, że już więcej za kaktusami jeździć nie będzie. Akurat! Kolejne piwo i zaczynają planować nowy wyjazd. Może tym razem na Baja California? Jeden nie był nigdy na tamtejszych wyspach pełnych endemicznej flory, a drugi chciałby jeszcze raz zobaczyć żółtoociernione słupy Ferocactus johnstonianus.

W świecie kaktusiarzy Czechy są absolutnie wyjątkowe. Do stowarzyszenia amatorów kłujących piękności należy ok. 3 tys. osób. Dla porównania, do Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów – zaledwie 250 dusz. Z Czech na wyprawy jeździ ze dwieście osób, z Polski – tuzin.

Ta pasja jest jak narkotyk, którego szukają policjanci w Meksyku. Grzegorz zbiera kaktusy od 40 lat. Zawsze marzył, by pojechać na ich naturalne stanowiska. Spełnił to marzenie 1996 r., zabierając się do Meksyku z grupą Czechów. Pół roku później był tam znowu... Teraz jest międzynarodowym autorytetem, jeśli chodzi o kaktusy Meksyku, ostatnio wydał książkę o rodzaju Thelocactus, która ma świetne recenzje wśród specjalistów z Czech, Niemiec, Austrii.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną