Mafia trzęsie Meksykiem

Ośmiornica po meksykańsku
Cała północ Meksyku jest praktycznie pod kontrolą mafii, miasta przy granicy z USA stały się polem walk karteli z siłami rządowymi. Ludzie już wiedzą, że o syndykatach zbrodni nie należy mówić w miejscach publicznych, bo można skończyć w bezimiennym grobie.
134 tony marihuany skonfiskowanej przez wojsko na przedmieściach Tijuany.
Jorge Duenes/Reuters/Forum

134 tony marihuany skonfiskowanej przez wojsko na przedmieściach Tijuany.

Ofiara wojny gangów narkotykowych w Ciudad Juárez przy granicy z USA.
Alejandro Bringas/Reuters/Forum

Ofiara wojny gangów narkotykowych w Ciudad Juárez przy granicy z USA.

Joaquín Guzmán Loera, El Chapo, szef kartelu Sinaloa.
Mario Guzman/EFE/Forum

Joaquín Guzmán Loera, El Chapo, szef kartelu Sinaloa.

Tego wieczoru poszli na piwo do baru La Rana Cruda w Cuernavaca. Według świadków to, o czym rozmawiali, nie podobało się mężczyznom siedzącym przy sąsiednim stoliku. Po północy wyszli z baru, wsiedli do samochodu i odjechali. Jeden zadzwonił z komórki do dziewczyny, że są w drodze, ale mają kłopoty z jadącą za nimi półciężarówką. Nad ranem przy Autostradzie Słońca do Acapulco ciała całej siódemki znaleziono w aucie ze śladami tortur. Był 27 marca.

Przy zwłokach mordercy z Cártel del Golfo zostawili kartkę: „To spotyka tych, którzy telefonują do wojska z donosami”. Władze wzywają obywateli, aby przekazywali informacje pomocne w walce z gangami. Ale Javier Sicilia, znany poeta i ojciec jednej z ofiar, jest pewien, że jego syn ani sześciu zamordowanych z nim kolegów nie odpowiedzieli na apel. „Wiedzieli, że informatorzy nie mają żadnej ochrony” – powiedział prasie. Wkrótce okazało się, że morderców chronił miejscowy szef policji. Dlaczego siedmiu młodych ludzi zginęło, do dziś nie wiadomo. Podobno rozmawiali w barze o wojnie z narkokartelami. Temat w Meksyku niebezpieczny.

Wojnę ogłosił w grudniu 2006 r. prezydent Felipe Calderón. Do walki z gangsterami wysłano wojsko, tłumacząc, że policji nie można ufać. Trwająca ponad cztery lata wojna pochłonęła już ponad 40 tys. ofiar. Rząd twierdzi, że większość z nich to gangsterzy zabici w starciach z siłami państwa albo w walkach między sobą. Według niektórych źródeł giną przeważnie niewinni ludzie, jak tych siedmiu w Cuernavaca. Media co dzień przynoszą wiadomości o egzekucjach dokonywanych przez gangi, odkrywaniu masowych grobów, znajdowaniu bezgłowych ciał zwieszonych na postrach z mostów.

W kwietniu padł rekord miesiąca: zginęło 1400 osób. Kartele mordują nawet dzieci. Przy biegnącej wzdłuż Wschodniego Wybrzeża do Teksasu autostradzie 101, zwanej drogą śmierci, znaleziono ciała 177 wieśniaków jadących do pracy w USA. Wywlekano ich z autobusu i zabijano młotem kowalskim. Aresztowano część sprawców – członków gangu Zetas, złożonego z byłych żołnierzy sił specjalnych i policjantów – oraz szefa policji w San Fernando, który współpracował z gangiem. Zetas słyną z okrucieństwa. Kiedy ich założyciela Heriberto Lazcano zapytano, skąd pochodzi nazwa gangu, odpowiedział: „Bo po zeta (w hiszp. ostatnia litera alfabetu) nie ma już nic”.

Pola walki

Sterroryzowane władze – gangi polują na burmistrzów i nieposłusznych szefów policji – nie mają nic do gadania. – Nie wychodzimy wieczorami z domu jak kiedyś. Ulice są wyludnione. Tysiące ludzi przeprowadziło się w głąb kraju albo do Teksasu, setki domów stoją puste – mówi Alfonso Casas, inżynier informatyk z Ciudad Juárez. Podobnie jest w innych miastach, nie tylko przygranicznych, które stały się polem walk karteli z siłami rządowymi i między sobą. Ludzie są sterroryzowani.

Kartele próbują zastraszyć też dziennikarzy. Kiedy zamordowano dwóch reporterów „El Diario” w Ciudad Juárez, dziennik ogłosił list otwarty do gangsterów ze słowami: „Nie chcemy więcej zabitych. Czego od nas oczekujecie?”. Redaktorzy podkreślają, że nie przestaną pisać o narko­biznesie, ale wiadomo, że wiele mediów na polecenie gangsterów ograniczyło obsługę tego tematu. Odwaga kosztuje.

Dziennikarz z Tijuany Jesús Blancornelas, autor książki o gangu braci Arellano Félix, cudem przeżył po zamachu w 1997 r., w którym dostał cztery kule. Mieszkający w stolicy Ricardo Ravelo, który od dawna zajmuje się kartelami, każdą noc spędza w innym mieszkaniu. Anabel Hernández, autorka książki „Los Seńores del Narco”, od grudnia 2010 r. przez wiele miesięcy poruszała się po mieście z obstawą.

Cios za cios

Zdaniem rządu, eskalacja przemocy dowodzi, że wojna przynosi efekty: gangi zostały osłabione i odpowiadają ciosem za cios. W ciągu czterech lat aresztowano kilku bossów karteli, ostatnio szefa kartelu La Familia – Moreno Gonzáleza. Ale to pozór sukcesów, ripostują krytycy. Uwięzionych szefów zastępują inni, a poza tym władze wpadają na ich trop tylko dzięki pomocy innych gangów, które donoszą na konkurencję. Pomoc ta nie jest bezinteresowna, informatorzy otrzymują w zamian ochronę. A narkotyki płyną tymczasem nieprzerwanym strumieniem do USA.

To jest fikcyjna wojna. Rząd Calderóna nie chce walczyć ze wszystkimi narko­kartelami – mówi Anabel Hernández. Chroni kartel Sinaloa, który zmierza do wyeliminowania konkurencji i opanowania całego handlu narkotykami w Meksyku. Rząd mówi, że ubywa narkotyków i ich konsumentów. – To nieprawda, statystyki ONZ dowodzą, że jest ich więcej niż w 2006 r. A tymczasem giną niewinni ludzie. Jedynym rezultatem wojny jest to, że Joaquín Guzmán Loera, pseudonim El Chapo, szef kartelu Sinaloa, stał się najbardziej poszukiwanym przestępcą na świecie – dodaje Hernández.

Opinię tę podzielają politycy opozycji i co najmniej połowa społeczeństwa. – Ta wojna nigdy nie zostanie wygrana. Ludzie ufają wojsku bardziej niż policji, ale w atmosferze stanu wojennego nikt nie czuje się bezpiecznie – mówi Diego Urías, prawnik podatkowy z Tijuany. – To wyjątkowo głupia polityka. Do walki z przestępcami nie używa się wojska. Zgoda, kartele są doskonale uzbrojone, ale to po prostu kryminaliści, z którymi trzeba walczyć przy pomocy policji i odpowiedniej polityki społecznej – mówi przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Deputowanych Porfirio Muńoz Ledo z lewicowej Partii Pracy. – Nikt nie jest przeciwny walce z narkokartelami, chodzi raczej o sposób. Użycie wojska budzi kontrowersje wśród Meksykanów i jest krytykowane przez opozycję, media i organizacje obrony praw człowieka – mówi zastrzegający sobie anonimowość dyplomata.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną