Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Guantánamo

W następstwie zamachów z 11 września oraz wojny w Afganistanie, na terenie bazy marynarki wojennej USA w zatoce Guantánamo na Kubie w 2002 roku utworzono obóz dla internowanych podejrzewanych o działalność terrorystyczną.

Przedstawiciele organizacji ochrony praw człowieka wielokrotnie krytykowali administrację Busha za panujące tam nieludzkie warunki oraz brutalne metody przesłuchań. Międzynarodowy Czerwony Krzyż nie zawahał się użyć słowa „tortury“. Więźniów z Guantánamo poddawano m.in. waterboardingowi wywołującemu ogromną panikę i strach przed utonięciem.

W kampanii wyborczej w 2008 roku kandydat na urząd prezydenta Barack Obama obiecał zamknąć więzienie w ciągu roku od momentu przejęcia władzy. Mimo to w grudniu 2011 roku podpisał on ustawę, legalizującą bezterminowe przetrzymywanie więźniów nawet w sytuacji, gdy nie można im postawić konkretnych zarzutów. Jak wynika z danych Amnesty International, spośród 779 osadzonych tylko jeden został skazany wyrokiem sądu cywilnego, kilka spraw trafiło do rozstrzygnięcia przez komisje wojskowe. W Guantánamo zmarło ośmiu więźniów. Trzech popełniło najprawdopodobniej samobójstwo.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną