Guantánamo
W następstwie zamachów z 11 września oraz wojny w Afganistanie, na terenie bazy marynarki wojennej USA w zatoce Guantánamo na Kubie w 2002 roku utworzono obóz dla internowanych podejrzewanych o działalność terrorystyczną.

Przedstawiciele organizacji ochrony praw człowieka wielokrotnie krytykowali administrację Busha za panujące tam nieludzkie warunki oraz brutalne metody przesłuchań. Międzynarodowy Czerwony Krzyż nie zawahał się użyć słowa „tortury“. Więźniów z Guantánamo poddawano m.in. waterboardingowi wywołującemu ogromną panikę i strach przed utonięciem.

W kampanii wyborczej w 2008 roku kandydat na urząd prezydenta Barack Obama obiecał zamknąć więzienie w ciągu roku od momentu przejęcia władzy. Mimo to w grudniu 2011 roku podpisał on ustawę, legalizującą bezterminowe przetrzymywanie więźniów nawet w sytuacji, gdy nie można im postawić konkretnych zarzutów. Jak wynika z danych Amnesty International, spośród 779 osadzonych tylko jeden został skazany wyrokiem sądu cywilnego, kilka spraw trafiło do rozstrzygnięcia przez komisje wojskowe. W Guantánamo zmarło ośmiu więźniów. Trzech popełniło najprawdopodobniej samobójstwo.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną