Świat

Gadał dziad do obrazu

Trybunał orzekł ws. Katynia

Trybunał Europejski przyznał, że współczesna Rosja nie traktuje po ludzku krewnych ofiar Katynia, ale wygląda na to, że Rosja nie przejmie się tą krytyką

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Rosja powinna była współpracować z Trybunałem i traktować po ludzku krewnych ofiar katyńskich - orzekł w poniedziałek ten europejski sąd. Jemu także - zasłaniając się tajemnicą państwową - prokuratura rosyjska nie udostępniła akt umorzonego w 2004 r. śledztwa. Ani nawet nie udostępniła uzasadnienia tego umorzenia.

Stanowisko rosyjskich sądów wojskowych utrzymujących, że ofiary „zaginęły” w sowieckich obozach było przykładem rażącego braku szacunku dla odczuć ich krewnych i umyślnym zaciemnianiem okoliczności zbrodni katyńskiej - głosi komunikat ze Strasburga. Trybunał rozbił też argument rzekomej tajemnicy i względów bezpieczeństwa: zauważył, że jawne śledztwo w sprawie zbrodni byłego reżimu stalinowskiego nie mogło przecież naruszyć interesów bezpieczeństwa Rosji współczesnej. Trybunał przyznał części krewnych ofiar drobne odszkodowanie pieniężne za sposób, w jaki z nimi postępowały dzisiejsze rosyjskie władze wymiaru sprawiedliwości.

Czyli Rosja zrobiła źle, że nie pokazała dokumentów i nie uszanowała odczuć ofiar. No i co? Zdumiewająca jest - wstępna, miejmy nadzieję - reakcja Moskwy. Agencja ITAR-TASS przyznaje, iż Trybunał potwierdził, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu, ale utrzymuje, że władze rosyjskie nie mają obowiązku wznowienia umorzonego przed 8 laty śledztwa. Z kolei szefa biura przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy ETPC, Andriej Fiodorow miał powiedzieć, że "na tym etapie sprawy Rosja nie planuje zaskarżenia wyroku ETPC". Czyli: no dobrze, skrytykowano nas, nie będziemy tego nawet roztrząsać, ale postępowania nie zmienimy i co nam zrobicie? Dawniej było popularne powiedzenie: gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Dzieci osób uzależnionych

Jakie piętno na dzieciach odciskają uzależnienia rodziców.

Ryszarda Socha
25.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną