REPORTAŻ: Kirgistan wierzy w nacjonalizm

Lenin w kołpaku
Biszkek nie jest miastem europejskim ani rosyjskim, z wyglądu i nastroju raczej słabo przypomina dawne Frunze, stolicę Kirgizów, opisaną przez Ryszarda Kapuścińskiego. Tylko moda na złote zęby okazała się ponadczasowa.
Amerykańscy żołnierze z bazy tranzytowej pod Biszkekiem celebrują Boże Narodzenie.
Vladimir Pirogov/Reuters/Forum

Amerykańscy żołnierze z bazy tranzytowej pod Biszkekiem celebrują Boże Narodzenie.

Popis jeździeckich umiejętności w pobliżu monumentu sławiącego Manasa, kirgiskiego bohatera narodowego.
Vladimir Pirogov/Reuters/Forum

Popis jeździeckich umiejętności w pobliżu monumentu sławiącego Manasa, kirgiskiego bohatera narodowego.

Bazar Dordoi to tysiące kontenerów, ułożonych piętrowo, a w nich sklepy.
Yoray Liberman/Getty Images/Getty Images/FPM

Bazar Dordoi to tysiące kontenerów, ułożonych piętrowo, a w nich sklepy.

Polityka

Klimat, jaki kiedyś wabił rzuconych do Azji Rosjan, pozostał przyjazny, bo wolny od wpływów polityki: jasne niebo i słońce niemal każdego dnia. I na wyciągnięcie ręki ośnieżone szczyty gór Tien-szan. Można mieć dość rewolucji, regularnie co pięć lat zmiatających władze, nepotyzmu, korupcji, coraz gwałtowniejszych zamieszek etnicznych, pobożnych muzułmanów, niewygód, kryzysu, drożyzny. Ale wystarczy spojrzeć w niebo, żeby odzyskać apetyt na życie. Nawet bez sięgania po konopie, które też polubiły tutejszy klimat, czy opium, kiedyś lekarstwa na ból zęba, a dziś towaru eksportowego do Rosji i Europy.

Ale Rosjanie zaczęli wyjeżdżać z Kirgistanu po tym, jak 31 sierpnia 1991 r. oficjalnie skończył się komunizm, a prezydent Askar Akajew ogłosił niepodległość Republiki Kirgistanu (w czasach sowieckich zwanej potocznie Kirgizją). – Narastał nacjonalizm, na każdym kroku dawano nam odczuć, że jesteśmy niemile widzianym okupantem – mówi Paweł, Rosjanin z paszportem bułgarskim, który teraz przyjeżdża tylko odwiedzić rodzinę.

Nacjonalistyczne zapędy sięgnęły tak głęboko, że chciano nawet zlikwidować konserwatorium, bo po co Kirgizom muzyka klasyczna, wystarczy ludowa. Wprowadzono święto kołpaka, narodowej czapki z białego sukna z haftem. Dobrze nie zdejmować go z głowy nawet w restauracji. Pozostał Lenin, choć teraz pozdrawia proletariuszy z mniej reprezentacyjnej części tego samego centralnego placu miasta. Dawne miejsce wodza zajął bohater epopei narodowej Manas, który walczył o zjednoczenie kirgiskich plemion. Sympatia dla Lenina bierze się zapewne stąd, że Kirgizja nie byłaby niepodległą republiką, gdyby bolszewicy nie pocięli granicami Doliny Fergańskiej. A moda na Manasa rośnie, każde miasto stawia mu pomnik.

Między bazami

Biszkek (do 1926 r. Piszpek, do 1991 r. Frunze) żyje teraz w pośpiechu, już nie jest senny ani łagodny. Tysiące aut przepycha się wąskimi ulicami miasta, bo Kirgiz przesiadł się z konia do samochodu, który pokochał: Kirgizów jest 5 mln, a aut pewnie dwa razy tyle. Zwykle to starocie ściągnięte z Niemiec, Francji, Rosji, no i z Chin. Często w takim stanie, że blacha ledwie trzyma się kupy, co przy tutejszym standardzie dróg jest i tak bez znaczenia. Wielki świat już bowiem nie leży daleko, przybliżyły się zwłaszcza Chiny, których gospodarka ma wpływ na kirgiską, tę oficjalną i tę w szarej strefie. Ale także Moskwa, która ma tu rozliczne interesy, bazę wojskową w Kant, blisko stolicy, i wspiera kirgiską gospodarkę kredytami, często bezzwrotnymi. Wszystko po to, by utrzymać swoją pozycję w Azji Centralnej.

Pod Biszkekiem, w Manas, jest również największa amerykańska baza przerzutowa dla międzynarodowych sił w Afganistanie, 1500 żołnierzy. Na lotnisku, które jest też portem pasażerskim, stoją rzędem ogromne amerykańskie transportowce KC135, latające cysterny. Przy wjeździe na lotnisko tłoczy się sznur samochodowych cystern, bo paliwo dla wsparcia afgańskiej operacji dostarcza Amerykanom firma kirgiska.

Poprzedni prezydent Kurmanbek Bakijew – za kredyt – obiecał Moskwie, która nie chce tu konkurencji, że zerwie umowę z Amerykanami. Ci jednak trzykrotnie podbili stawkę i Bakijew pozwolił im zostać. Rozzłoszczeni Rosjanie wprowadzili stuprocentowe cła eksportowe na produkty naftowe, które Kirgistan z zyskiem reeksportował, a to pogłębiło kryzys gospodarczy i niezadowolenie społeczne. Wkrótce Bakijew stracił władzę; w kwietniu 2010 r. w Kirgistanie wybuchła, druga już po tulipanowej, rewolucja, wcale nie aksamitna, w Biszkeku zginęło kilkadziesiąt osób, a sam prezydent uciekł do Mińska, przygarnięty przez Łukaszenkę.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną