Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Świat

Geolog w przyczółku

Wen Jiabao z wizytą w Islandii. Wen Jiabao z wizytą w Islandii. AFP / EAST NEWS

Premier Chin odwiedził maleńką Islandię. Wen Jiabao, któremu towarzyszy 300-osobowa świta, złożona głównie z biznesmenów, spędził na wyspie aż dwa dni. Oprócz zwyczajowych rozmów z politykami zajrzał na farmę, gdzie dał się sfotografować z jagniątkiem na rękach, oglądał gejzery (a jest dyplomowanym geologiem) i zwiedził elektrownię geotermalną. Chińczycy mają nadzieję, że islandzkie technologie pozyskiwania energii z gorących źródeł da się wykorzystać w Afryce Zachodniej, gdzie chiński biznes jest obecny od lat. Z kolei Islandczycy nie mieliby nic przeciwko, gdyby Chiny wsparły islandzką gospodarkę spustoszoną niedawną plajtą systemu bankowego.

Spore obawy wyspiarzy budzą chińskie ambicje utworzenia na Islandii przyczółka w Arktyce. Lód wokół bieguna północnego szybko topnieje i Chiny próbują dołączyć do wyścigu po arktyczne złoża: ropę naftową, gaz ziemny, diamenty i metale szlachetne. Otwierają się także nowe szlaki żeglugi skracające o tydzień rejs z Dalekiego Wschodu do Europy i Ameryki, dlatego pewien chiński deweloper próbuje kupić fragment wybrzeża i zbudować wielki ośrodek turystyczny z przystanią. Nie wiadomo, czy kurort nie okaże się zalążkiem bazy chińskiej marynarki wojennej. W planie podróży Wen Jiabao po Europie Północnej znalazły się także Niemcy, Szwecja oraz Polska, gdzie chiński premier był ostatnio ćwierć wieku temu.

Polityka 17-18.2012 (2856) z dnia 25.04.2012; Flesz. Świat; s. 12
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Powyborcza trauma Kaczyńskiego. Raport o stanie prezesa PiS: „Nie może pokazać, że jest zmęczony”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński bardzo powoli przestawia się na opozycyjne tory. To dla niego trudne wyzwanie, zwłaszcza że od wielu lat uchodził za „ośrodek dyspozycji politycznej”. Jak sobie radzi z powyborczą traumą i co sądzi o tym jego partyjne otoczenie?

Anna Dąbrowska, Wojciech Szacki
26.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną