Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Świat

Powrót biskupa marnotrawnego

Czy wkrótce dojdzie do ugody watykańsko-lefebrystycznej? Biskup Bernard Fellay nie ustaje w stawianiu kolejnych żądań. Czy wkrótce dojdzie do ugody watykańsko-lefebrystycznej? Biskup Bernard Fellay nie ustaje w stawianiu kolejnych żądań. Denis Balibouse/Reuters / Forum

Szwajcarski biskup Bernard Fellay podróżuje na rozmowy do Watykanu i wymienia listy z kurią rzymską. Media ogłosiły więc zakończenie sprawy lefebrystów. Przedwcześnie. Bp Fellay jeszcze nie wraca na łono Watykanu. Stawia kolejne doktrynalne warunki pojednania. Ale ostatnio ugoda watykańsko-lefebrystyczna wydaje się bliższa niż kiedykolwiek wcześniej. Kolejny list Fellaya do Watykanu rzecznik papieski ks. Federico Lombardi uznał za „obiecujący”. Spór jest fundamentalny: o rozumienie katolickiej tradycji i o ocenę reform uchwalonych pół wieku temu na II Soborze Watykańskim. Lefebryści tych reform nie akceptują i uważają się za prawdziwie wiernych tradycji katolickiej. Odrzucają soborowe „nowinki” – dialog z innymi religiami, ekumenizm, odejście od łaciny. Mają centralę w Szwajcarii, 500 księży i około miliona sympatyków w 38 krajach. Kiedy w 1988 r. wyświęcili bez zgody Jana Pawła II swych księży na biskupów, papież biskupów ekskomunikował.

Zapachniało schizmą. A to w Kościele kryzys poważniejszy niż pedofilski, bo zagrażający jedności samej instytucji. Benedykt XVI patronuje od pięciu lat próbom jego rozładowania. Watykanowi nie szło z tym gładko. Kiedy Benedykt zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, okazało się, że jeden z nich jest kłamcą oświęcimskim (negacjonistą). Gdyby bp Fellay przyjął watykańskie warunki pojednania, byłby to wielki sukces Benedykta XVI, który na razie sukcesów nie odnosi. Jakie to warunki, nie wiadomo, bo wszystko dzieje się za spiżową bramą, nieznane są konkrety i nie ma przecieków.

Polityka 17-18.2012 (2856) z dnia 25.04.2012; Flesz. Świat; s. 13
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Powyborcza trauma Kaczyńskiego. Raport o stanie prezesa PiS: „Nie może pokazać, że jest zmęczony”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński bardzo powoli przestawia się na opozycyjne tory. To dla niego trudne wyzwanie, zwłaszcza że od wielu lat uchodził za „ośrodek dyspozycji politycznej”. Jak sobie radzi z powyborczą traumą i co sądzi o tym jego partyjne otoczenie?

Anna Dąbrowska, Wojciech Szacki
26.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną